Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jakou máte verzi Androidu? Možná už vám od června nebude fungovat Peněženka Googlu

Pavel Trousil 13.05.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Češi si bezkontaktní platby oblíbili a řada z nich platí chytrým telefonem. Pro některé od června nastane problém - Peněženka Googlu totiž nebude na některých starších telefonech fungovat. Podívejte se na jakých.

Kapitoly článku

Více než tři čtvrtiny Čechů mají zájem o bezkontaktní platby pomocí platebních karet nebo mobilních telefonů, zjistil průzkum karetní asociace MasterCard. Důvodem je především rychlost a jednoduchost takové platby.

Dvě třetiny Čechů by pro bezkontaktní platby nejraději využilo platební karty nebo mobilní telefon. Muži by přitom ve srovnání s ženami ocenili spíše mobily nebo hodinky, u žen podle průzkumu bodovaly prsteny nebo náramky.

Peněženka Googlu

Pro placení chytrým telefonem je potřeba mít model s NFC (Near Field Communication), což je bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm. Uživatelé chytrých telefonů s Androidem pak potřebují ještě podporu Google Pay, tedy Peněženky od Googlu.
 

Platba
Stačí přiložit a zaplatit. Od června to už ale bude pro některé uživatele starších smartrphonů nemožné.
Zdroj: Screenshot aplikace Peněženka, redakce

A s tím mohou mít někteří uživatelé problém. Google totiž chce zvýšit minimální verzi operačního systému pro Peněženku. Týká jak starších mobilních telefonů se systémem Android, tak chytrých hodinek s operačním systémem Wear OS.

Kdo bude mít problém?

Google podmínky zpřísňuje kvůli zajištění zabezpečení. Bezkontaktní platby prostřednictvím Peněženky jsou bezpečné pouze tehdy, pokud Google může do příslušného zařízení zasílat bezpečnostní aktualizace. V budoucnu to však bude možné pouze u smartphonů s Androidem 9 nebo vyšším. Pokud tedy váš mobilní telefon podporuje maximálně Android 8, brzy si s ním nezplatíte. Mezi takto postižená zařízení patří například Samsung Galaxy A3, Galaxy A5 a Galaxy S7.
 

Mohlo by vás zajímat

Jak zkontrolovat verzi operačního systému


Společnost Google uvádí jako termín 10. červen 2024. A stejně jako smartphonů s Androidem se problém týká uživatelů hodinek s Wear OS. Důvodem je to, že chytré hodinky musí být schopny přijímat také pravidelné bezpečnostní aktualizace pro Peněženku. 

V dokumentu o podpoře se proto uvádí, že u operačního systému Wear OS je vyžadována minimálně verze 2.x. Kdo si nedávno koupil mobilní telefon nebo hodinky se systémem Android a Wear OS, nemusí si dělat příliš velké starosti a má již aktuální operační systém. Pro jistotu však můžete v nastavení zařízení zkontrolovat aktuální verzi softwaru a v případě potřeby ji aktualizovat. 
 

Mohlo by vás zajímat

Pokud chcete u telefonu zjistit verzi Androidu, přejděte do „Nastavení“ a v nabídce dojděte až dolů. Zde vyberte „O telefonu | Informace o softwaru“. Případně ještě zkontrolujte, zda máte nainstalovanou poslední dostupnou verzi a to v „Nastavení“ v části „Aktualizace softwaru | Stáhnout a instalovat“.

Zdroj: Google, Google, ČT24


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud