Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

A je to opět zde: aktualizace Windows způsobuje potíže – uživatelé si stěžují na četné problémy

Jiří Palyza 19.04.2023

Už je to takový folklor: po nejnovějších aktualizacích se zpravidla objeví nějaké chyby. A abychom byli spravedliví, přestože se o nich často zmiňujeme v souvislosti s Windows, zdaleka se to netýká jen Microsoftu.

Kapitoly článku

Nejnovější bezpečnostní aktualizace Windows 11, která byla uvolněna pod označením KB5025239, způsobuje mnoha uživatelům komplikace. Hlásí různé chybové projevy, které dříve nebyly.

Jejich charakter je velmi odlišný: od pádů Průzkumníka souborů (explorer.exe), přes mizení ikon na Ploše, až po problémy s výkonem. Někteří uživatelé se dokonce zmiňují i o zpomalení SSD.

Další komplikace jsou v části zabezpečení systému Windows. Objevují se chyby v navigační nabídce a ikony na Ploše přestávají reagovat.

Někteří uživatelé měli po aktualizaci také modrou obrazovku nebo problémy s Hlavním panelem a Správcem úloh.

Bezpečnostní záplaty, instalované v rámci nejnovější aktualizace, vedou u některých PC k poklesu výkonu

Stále více uživatelů si také stěžuje, že jejich zařízení běží od dubnové aktualizace (11. dubna) pomaleji než obvykle. Výkonové problémy se v některých případech projevují i v delší době spouštění systému.

Výrazně pomalejší jsou také aplikace, hry a samotný operační systém. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že poklesla rychlost SSD disků. Aktualizace také způsobuje grafické chyby a nesprávné informace o TPM.

Jak chyby aktualizací opravit

windows11

Nejnovější aktualizace Windows 11 způsobuje uživatelům problémy. Pokud jste mezi nimi i vy, je lepší nejnovější update odstranit. | Zdroj: Windows/Unsplash

Doposud není známo, jaké procento uživatelů uvedené komplikace postihly. Zdá se ale, že se jich s nimi setkává stále více.

Naštěstí není problém aktualizaci odinstalovat a problémy odstranit. Pokud i vy pozorujete na svém zařízení po instalaci Windows 11 Update z 11. dubna 2023 některý z uvedených problémů, zkuste ji odinstalovat.

Stačí otevřít nabídku Start, přes Nastavení vyhledejte položku Windows Update a v ní klikněte na Zobrazit historii aktualizací. Zde najdete položku Odinstalovat aktualizace, po jejímž zvolení se zobrazí okno se seznamem instalovaných updatů. Zde už jen vyberete KB5025239. Po odstranění ještě bude potřeba restartovat PC.

Microsoft by měl testování služby Windows Update věnovat větší pozornost

Microsoft sní o budoucnosti, kdy základ desktopového operačního systému bude v cloudu s intenzivní podporou umělé inteligence, a kdy se stane dominantním hráčem tohoto odvětví.

Přestože je Windows stále nejrozšířenějším desktopovým operačním systémem, Microsoft nedělá dost pro to, aby odstranil největší problémy Windows 11.

Umělá inteligence Bingu ani další inovace nedokáží zastínit problémy, které se objevují s aktualizacemi. Systém Windows je aktualizován pravidelně a Microsoft také prodloužil interval upgradů verzí, aby problémy minimalizoval.

Redmond v poslední době přistupuje ke službě Windows Update opatrněji. Měsíční kumulativní aktualizace, které mají bezpečnostní charakter, jsou stále postiženy některými zádrhely.

V tak složitém systému, jakým Windows je, a v tak rozmanitém prostředí hardwarových konfigurací, na kterých musí běžet, se pravděpodobně vždy vyskytnou nějaké chyby. Jen škoda, že některé z nich kazí firmě reputaci.

Pravidelné aktualizace Windows sice mohou opravovat dlouhodobé drobné chyby, často ale přinášejí nové problémy, které vyžadují další aktualizace. To poté ke škodě věci může vést k nekonečnému cyklu oprav jednoho problému, které vedou k vytvoření dalšího.

Zdroj: Windows Latest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud