Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Je pro vaše potřeby Photoshop příliš drahý? Bezplatná alternativa Gimp přichází se zajímavou novinkou

Jiří Palyza 07.04.2021

Photoshop je pro grafiky, ale i zájmové fotografy jasným pojmem. Jde ale o placený software a ne každý je ochoten za něj vydat nemalou částku. Za jednu z nejoblíbenějších alternativ je už dlouho považován Gimp.

Photoshop je v oblasti úpravy obrázků jasnou jedničkou, a to zejména pro profesionály. Soukromým uživatelům se ale jeho předplatné nevyplatí. Existuje vhodná bezplatná alternativa Gimp (GNU Image Manipulation Program), která nabízí téměř shodné funkce, ale zdarma. Grafický program se dočkal aktualizace, která přináší některá vylepšení a opravy chyb.

Editor znovu nabral dech ve verzi 2.10 a nyní na ni navazuje současnou aktualizací na v2.10.24. V tomto případě se sice nejedná o podobný ohňostroj novinek, který jsme zažili u verze 2.10, ale i přesto se vyplatí program aktualizovat. Kromě oprav některých chyb nyní Gimp podporuje moderní formáty souborů, což s sebou nese jisté výhody.

gimp-logo

Gimp 2.10.24

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Dříve čistě linuxový program pro úpravu obrázků je nyní k dispozici ke stažení v aktualizované verzi pro Windows.

www.gimp.org

 

Gimp 2.10.24: velká oprava chyb a malé vylepšení

dark-room

Temná komora pro práci s negativy simuluje práci se zvětšovákem. | Zdroj: Gimp

Od poslední aktualizace byla do nového grafického enginu GEGL (Generic Graphics Library) přidána možnost »Sample Merged«, která umožňuje nedestruktivní retušování obrázků v samostatné vrstvě. Nyní se ve verzi 2.10.24 v GEGLu objevila nová a velmi zajímavá funkce: integrovaná temná komora pro negativy. Je určena spíš pro umělecké fotografy, kteří používají hybridní techniku práce s analogovými fotografiemi. Po naskenování vyvolaného negativu se tento proces používá k invertování skenu. Ten se poté použije k vytvoření pozitivu. Gimp simuluje chování světla ve zvětšovácích přístrojích v temné komoře a klasické fotografické papíry.

Kromě toho Gimp nabízí funkci »Off-canvas point snapping«. Díky tomu lze nyní mnoho funkcí provádět mimo plátno, prozatím to ale neplatí pro všechny. Novinka umožňuje zarovnávat různé nástroje k vodítkům, mřížkám nebo vektorům i mimo plátno.

Gimp také vylepšil podporu mnoha formátů souborů: HEIF, PSP, TIFF, JPEG, PNG, PDF, DDS, BMP, PSD. Detailní popis všech novinek je uveden v dokumentu o změnách.

Aktualizovat se vyplatí

S novou verzí Gimpu, 2.10.24, přichází praktická aktualizace, která odstraňuje některé chyby, vylepšuje podporu některých formátů a přináší nové funkce. Celkově jde o dobrou aktualizaci, kterou by si uživatelé programu neměli nechat ujít.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud