Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jednoduchý a intuitivní nástroj má skvělé efekty – je ideální pro střih domácího videa

Jiří Palyza 28.02.2023

Aktualizace praktického nástroje nepřicházejí moc často, ale když už, tak to stojí za to. Bezplatný OpenShot je od konce loňského roku k dispozici ve verzi 3 a vývojáři se na webových stránkách chlubí, že získal tisíc vylepšení.

Kapitoly článku

Aktualizace video editoru OpenShot se neobjevují příliš často. Pokud ale přijde, vývojáři obvykle přinášejí značné množství nových funkcí. To platí i pro nový OpenShot 3.0.

Pokud se zajímáte o střih videa a hledáte vhodný software, je dobré nejprve vyzkoušet bezplatné programy. Až pokud si s nimi nebudete vědět rady nebo nenabízejí dostatek vámi požadovaných funkcí, přichází na řadu nákup profesionálního softwaru. OpenShot by ale zcela bez uzardění mohl splnit nároky příznivců videa, kteří si čas od času ve svých domácích podmínkách sestříhají své záběry z dovolené nebo domácích oslav. 

OpenShot 3.0: jaké jsou nejdůležitější novinky

openshot1

| Zdroj: OpenShot

 

Bezplatný OpenShot 3.0 přichází s celou řadou zajímavých funkcí:

Vylepšená stabilita:  vývojáři se zaměřili na opravy dřívějších nedostatků, které vedly k pádům programu. Vylepšili práci s časovou osou, ukládání dat do mezipaměti, nebo funkce undo/redo.

Náhled videa:  jednou z nejviditelnějších a největších změn je vylepšený náhled videa, díky kterému je režim náhledu plynulejší a při jeho používání dochází k menšímu počtu zamrznutí a pauz.

Vylepšení časové osy:  výrazně se zlepšila přesnost přichytávání při stříhání a přesouvání jednotlivých úseků či přechodů, rozdělování klipů je rychlejší a méně zatěžuje CPU, video efekty mají také unikátní barvy pro každý typ. 

Snížení paměťových nároků:  jedním z cílů vývojářů bylo také zlepšit podporu extrémně dlouhého renderingu v řádu několika hodin například pro zpracování záznamů z bezpečnostních kamer nebo jiných záznamů dlouhých časových úseků. 

Animované GIFy a podpora MP3:  Open Shot 3.0 nabízí velký výběr předem nastavených formátů, podporuje animované soubory GIF, audio v MP3, YouTube videa v rozlišení 2K i 4K, MKV a mnoho dalších.

Rozdělení delšího videa na více klipů:  zajímavou novinkou verze 3.0 je možnost rozdělení rozsáhlejšího záznamu na více menších videoklipů a jejich export najednou. Například tak můžete snadno vystřihnout nejzajímavější momenty z videa rodinné oslavy, exportovat a nahrát na sdílené cloudové úložiště pro přístup všech zúčastněných.

Předvolby pro výchozí složky:  můžete si zvolit výchozí složky pro typické operace, jakými jsou import souborů, otevírání a ukládání projektů a export. Můžete volit mezi složkou aktuálního projektu nebo naposledy použitou složkou pro prováděnou operaci. Uživatel si tak může přizpůsobit prostředí podlé svých pracovních zvyklostí.

Podrobný seznam změn na webu poskytovatele uvádí další novinky a vylepšení. OpenShot je k dispozici ke stažení zdarma, a to pro platformy Windows a také pro macOS a Linux.

openshot-logo

OpenShot Video Editor 3.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného programu „OpenShot Video Editor“ můžete svá videa okamžitě upravovat. Freeware má mnoho video efektů a dalších praktických funkcí.

Stáhněte si

 

Rychlý a komfortní

openshot2

Díky hardwarové akceleraci pracuje OpenShot také poměrně rychle. | Zdroj: OpenShot

Už v předchozí verzi 2.6.0 získal OpenShot množství nových funkcí. Nejdůležitějším prvkem je hardwarová akcelerace. Novější grafické karty podporují přímé dekódování a kódování videa bez zatížení procesoru. To výrazně zlepšuje celkový výkon nástroje. Jak moc, to záleží na použitém formátu videa.

OpenShot navíc podporuje import souborů Blender verze 2.8+, například tedy lze přímo integrovat úvodní animace. Nový je také import a export souborů XML. Tímto způsobem můžete své videoprojekty přenést pro další zpracování do prostředí Adobe Premiere a Final Cut Pro.

OpenShot: bezplatný zabiják Premiere? To asi ne.

OpenShot disponuje vcelku intuitivním ovládáním prostřednictvím jednoho okna. Ve spodní části grafického rozhraní freewarového programu jsou video a audio stopy, na které se rozloží váš soubor, který můžete editovat, stříhat a upravovat. Velké okno náhledu umožňuje sledovat změny v reálném čase. Kromě oblasti pro soubory projektu zde najdete také různé přechody a video efekty. Pomocí nich můžete své projekty vyšperkovat.

Po dokončení své práce můžete video exportovat v různých formátech. Lze si vybrat z MP4, AVI, FLV, MOV, MPEG, OGG a WEBM. Jsou možná rozlišení až 4 K při 60 FPS.

Na to, že jde o freeware, má OpenShot poměrně širokou škálu funkcí s velmi jednoduchým ovládáním. Nicméně profesionálním programům, jako např. Adobe Premiere, se nepřibližuje. Program je ideální pro menší editační projekty a první kroky v oblasti editace videa.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud