Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Když se do vaší Wi-Fi vetřou cizí uživatelé: jak se zbavit nechtěných návštěvníků

Jiří Palyza 18.03.2022

Pokud není vaše Wi-Fi řádně zabezpečena, mohou na váš účet pohodlně surfovat nezvaní hosté. V lepším případě jen surfovat. 

Wi-Fi je vaše, vy za internetovou konektivitu platíte a vy tedy rozhodujete, kdo ji bude používat. Samozřejmé to je v případě rodiny, ale v případě přátel už je vhodnější síť pro hosty, kterou lze u většiny routerů snadno nastavit. Ujistěte se, že používáte moderní šifrování a dostatečně bezpečné přístupové heslo.

Jste si ale opravdu jisti, že se k vaší Wi-Fi nepřipojují cizí lidé? Tuto skutečnost můžete snadno zkontrolovat v administraci Wi-Fi routeru. Zpravidla tam najdete přehled všech aktuálně připojených zařízení, případně i s historií. Možná vás překvapí, jak rozsáhlý takový seznam může být.

wirelessnetworkwatcher-logo

Wireless Network Watcher 2.30

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj odhalí připojená zařízení ve stejné síti během několika sekund.

nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html

 

Vrátný Wi-Fi: Wireless Network Watcher

wirelessnetworkwatcher

Zobrazení připojených zařízení do Wi-Fi sítě: nástroj Wireless Network Watcher zobrazí seznam všech zařízení, která používají vaši Wi-Fi. | Zdroj: Wireless Network Watcher

Použití nástroje Wireless Network Watcher může být o něco jednodušší, než pravidelné procházení seznamu připojených zařízení v administraci routeru. Wireless Network Watcher stačí spustit a hned se zobrazí seznam zařízení ve Wi-Fi síti. Kromě názvu připojených zařízení software také zobrazuje adresy MAC a krátké popisy.

Upozornění při přihlášení nových zařízení

wnw-2

Praktické upozornění: pokud se do Wi-Fi připojí nové zařízení, zazní krátký oznamovací tón. | Zdroj: Wireless Network Watcher

Nástroj nabízí praktický způsob, jak prostřednictvím nastavení v nabídce "Options" okamžitě odhalit nového uživatele Wi-Fi. Můžete si nastavit, aby program přehrál zvukový signál, jakmile se do Wi-Fi přihlásí nové zařízení. Stačí aktivovat volbu "Beep On New Device". Program si také můžete prostřednictvím nastavení v "Options" umístit jako ikonu na Hlavní panel. Poběží na pozadí a monitoruje zařízení, připojená do sledované Wi-Fi.

Blokování uživatelů

Pokud do sledované Wi-Fi přistupují pouze známá zařízení, je vše v pořádku. Co ale dělat v případě, kdy se na seznamu objeví zařízení, které neznáte a nepatří do skupiny povolených. Jakmile zjistíte, že se jedná o nezvaného vetřelce, můžete ho zkusit různými způsoby zablokovat. Můžete například zakázat přístup zařízení s vybranou MAC adresou přímo v administraci směrovače. To se ale může minout účinkem, protože MAC adresy lze zfalšovat. Nejjednodušší způsob, jak se zbavit nezvaných hostů v síti Wi-Fi, je změnit přístupové heslo. Čas od času je to dobrý nápad a poté můžete opět jednotlivým zařízením postupně povolovat přístup. Získáte tak znovu kontrolu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud