Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kompaktní fotoaparát s třicetinásobným zoomem

Pavel Trousil 20.04.2017

Společnost Panasonic představila fotoaparát Lumix DC-TZ90, nový přírůstek v cestovní ultrazoomové řadě fotoaparátů s označením TZ. Objektiv nabízí 30násobný optický zoom a fotoaparát je schopen nahrávat video v rozlišení až 4K.

Rozlišení snímače narostlo u fotoaparátu Panasonic Lumix DC-TZ90 z 18,1 megapixelů u předchozího modelu TZ80 na 20,3 MPix. Jeho objektiv nabízí 30násobný optický zoom (ekvivalent ohniskové vzdálenosti 24-720 mm u klasického fotoaparátu), kompaktní provedení a natáčení videozáznamů v rozlišení 4K s funkcí 4K PHOTO. Nový výklopný displej na zadní straně potěší zejména milovníky selfies, kteří mohou využít celou řadu různých funkcí a variant (např. selfie videa v rozlišení 4K nebo selfie panoramata).

Univerzální objektiv s rozsahem od širokoúhlého ohniska 24 mm po dlouhý teleobjektiv se hodí v podstatě do každé fotografické situace. Model TZ90 dokáže natáčet kvalitní videozáznam v rozlišení QFHD 4K, tedy 3840x2160 bodů při frekvenci 30p (60 Hz), resp. 25p (50 Hz) ve formátu MP4.K dispozici je funkce 4K PHOTO, umožňující uložit jednotlivá okénka pořízená rychlosti 30 obr/s jako samostatné snímky v rozlišení 8 megapixelů.

Díky funkci Post Focus mohou uživatelé vybrat oblast pro zaostření až u hotového snímku při prohlížení na displeji. Funkce Focus Stacking zase umožňuje zvětšit hloubku ostrosti skládáním několika snímků zaostřených do různých rovin. Všechny tyto úpravy probíhají přímo ve fotoaparátu. Kromě toho je k dispozici i funkce Light Composition, při níž fotoaparát upravuje snímek na základě světlých oblastí v záběru. Výsledkem jsou dramatické a působivé fotografie nejrůznějších motivů, například ohňostrojů nebo nočních scén.

tz90-91-zs70-s-top-case-nahled

K dalším přednostem fotoaparátu LUMIX TZ90 patří technologie DFD (Depth From Defocus), díky níž automatické ostření zrychlilo až na cca 0,1 s. Sekvenční snímání probíhá rychlostí 10 obr./s se zaostřením předem, případně 5 obr./s s průběžným přeostřováním. Při automatickém ostření lze vybírat ze 49 ostřících bodů, případně volit oblast pro zaostření dotykem displeje.

Dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů se otáčí o 180 stupňů. Při plném otočení se automaticky aktivuje režim Self Shot pro fotografování selfies. V něm je k dispozici celá řada funkcí, například nový režim 4K Selfie. U hotových snímků lze přímo ve fotoaparátu provádět kosmetické retuše. Pokud nechcete využít k tvorbě kompozice dotykový displej, je tu elektronický hledáček velikosti 0,5 cm s rozlišením 1 166 000 bodů a senzorem hlídajícím přiložení k oku. Hledáček se hodí třeba venku za slunného počasí. Ovládání zrychluje a usnadňuje prstenec na objektivu. Pro pokročilé uživatele je tu možnost fotografování do formátu RAW. Mezi další šikovné funkce patří kreativní softwarové filtry nebo panoramatický režim. Díky Wi-Fi lze fotoaparát připojit k chytrému telefonu nebo k tabletu. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud