Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec nadvlády modrých bublin? Apple se konečně přiblížil Androidu

Jakub Fišer 11.06.2024
Zdroj: se svolením Apple

Společnost Apple včera pořádala tiskovou konferenci WWDC 2024, na které oznámila novinky pro své operační systémy iOS, iPadOS, macOS, watchOS, tvOS a visionOS. Jednou z celkem zajímavých novinek právě v iOS 18 je podpora protokolu RCS pro meziplatformní online chatování. Díky tomu se Apple přiblížil Androidu více než kdy předtím.

Kapitoly článku

Apple konečně nasazuje RCS

Komunikace mezi uživateli Androidu a iOS prostřednictvím klasických textových zpráv (ne WhatsApp a jemu podobné) byla vždy složitá. Přestože uživatelé iPhonů mezi sebou mohli komunikovat prostřednictvím nativní SMSkové aplikace online, tedy formou tzv. modrých bublin, takže přes iMessage, se svými známými a kolegy s Androidem nikoliv a byly odkázáni na odesílání běžných SMS (zelené bubliny), anebo k používání aplikace třetí strany.

Tak se mezi uživateli obou platforem rozhořel tzv. konflikt zelených a modrých bublin. Za vše může právě protokol RCS (Rich Communication Services), který umožňuje pokročilé funkce při posílání zpráv mezi uživateli mobilních zařízení. Na rozdíl od klasických SMS nabízí RCS možnost posílat textové, obrázkové a videonahrávky přes mobilní data nebo Wi-Fi.

Mohlo by vás zajímat

Nálepkování barevnými bublinami zůstane

S iOS 18 konečně do iPhonů zamíří podpora RCS, konflikt barevných bublin se tím však úplně nevyřeší. Apple bude pro uživatele iPhonů stále nálepkovat protější platformu zelenou barvou bublin. Jediný rozdíl přitom bude v tom, že u bubliny bude sdělení, že jde o „textovou zprávu – RCS“.

Víc o novince Apple na svých stránkách bohužel neuvádí. Odkazuje se pouhopouze na to, že „RCS přináší bohatší komunikaci, média a potvrzení o přečtení pro ty, kteří nepoužívají iMessage“. Co víc, funkce zatím není dostupná ani v beta verzi, kterou Apple vypustil včera. Během léta, nejpozději v září, by však RCS mělo do iPhonů s iOS 18 dorazit.

Zdroj: Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud