Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Kupujete dálniční známku? Pozor na podvody, inspekce jich odhalila více než dost

Jakub Fišer 04.06.2024
Zdroj: se svolením comparis.ch

Pro prodej dálničních známek můžete využít buď oficiální e-shop spravovaný ministerstvem dopravy, anebo si kupon pro vjezd na zpoplatněné úseky koupit na čerpací stanici anebo kamenné prodejně u silnice. Jenže poměrně často se v těchto případech vystavujete riziku podvodu. Na existenci překupníků s nepřiměřenými cenami upozornila Česká obchodní inspekce (ČOI).

Kapitoly článku

Podvodníci s cenami dálničních známek

Inspekce provedla v období mezi 15. únorem a 28. březnem dohromady 29 kontrol (konkrétně 20 čerpacích stanic, 4 směnárny prodávající kupony, 4 další kamenné prodejny a 1 e-shop).

„Kontroly byly zaměřeny na ověření, zda jsou při úhradě časového poplatku za užívání zpoplatněných pozemních komunikací spotřebiteli poskytovány úplné, pravdivé a jednoznačné informace o ceně časového poplatku a o ceně poplatku za zprostředkování, a zda jsou dodržovány další povinnosti vyplývající hospodářským subjektům z obecně závazných právních předpisů, zejména zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele,“ uvedla ČOI v tiskové zprávě.

Jak se ukázalo, v tomto segmentu stále podniká celá řada podvodníků. Z 29 případů ČOI objevila 8 provozoven, které pochybily, a to až v 11 právních předpisech. U všech „podvodných provozoven“ se však opakovalo pochybení v podobě nesprávného informování spotřebitele o ceně časového poplatku nebo o výši poplatku za zprostředkování.

Kolik stojí dálniční známka v roce 2024?

Cena dálniční známky Česko 2024
Přehled cen dálničních známek v roce 2024
Zdroj: edalnice.cz, ministerstvo dopravy

Výše najdete oficiální ceník ministerstva dopravy z webu edalnice.cz, který je jediným oficiálním e-shopem pro nákup dálniční známky. Platí, že pro vozy se standardním palivem vyjde cena kuponu na 200 korun (denní), 270 korun (10denní), 430 korun (měsíční), respektive 2 300 korun (roční).

Pokud jde o kontrolu České obchodní inspekce, ta ve dvou případech uložila pokuty na místě v úhrnné výši 3 000 korun. Přesné vyčíslení výsledků kontrol bude možné po ukončení všech správních řízení, uvádí ČOI ve své tiskové zprávě.

Zdroj: Česká obchodní inspekce


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud