Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kvůli Netflixu a spol.: Sony ohlašuje na některých trzích konec jedné éry

Josef Mika 15.05.2023

Díky nabídce Netflixu a dalších streamovacích služeb si zákazníci již nekupují fyzické filmy. Sony nyní oznamuje, že na některých trzích už nebude prodávat disky DVD a Blu-ray.

Kapitoly článku

Vzhledem k obrovské celosvětové nabídce streamovacích služeb se na staré dobré DVD a Blu-Ray stále více zapomíná. Společnost Sony Pictures nyní oznámila, že na německy mluvících trzích brzy přestane prodávat disky DVD, Blu-Ray a Ultra HD Blu-Ray.

Datové nosiče se budou prodávat pouze do 30. června 2023, což se týká Německa, Rakouska a Švýcarska. Sony Pictures prohlašuje, že uzavře celou divizi - společnost neuvádí oficiální důvod, ale předpokládá se, že distribuce DVD a Blu-Ray již zkrátka není rentabilní.

Sony: Distribuci přebírá společnost Plaion Pictures

Němečtí fanoušci se však nebudou muset bez titulů na Blu-Ray od Sony obejít úplně: Sony Pictures totiž zároveň oznamila partnerství se společností Plaion Pictures, která distribuci v regionu Německo - Rakousko - Švýcarsko převezme.

Díky tomu by u našich sousedů měly alespoň vybrané filmy od Sony Pictures na DVD/Blu-ray discích vycházet dál: Naplánovaný je například "Vymítač ďábla" (2023), který vyjde na Blu-Ray 5. října 2023.

Německo, Rakousko a Švýcarsko nejsou prvními zeměmi v Evropě, kde společnost Sony přestala prodávat datová média - DVD a Blu-Ray nelze už nějakou dobu koupit také v Itálii. A o návratu DVD pochybují i další společnosti: například Warner Bros Home Entertainment se stáhl z evropského trhu a místo toho spojil svou distribuci s Universal Pictures.

Neradostný, ale přirozený vývoj

 

cds-gb365f0fcb-640

Streamovací platformy již několik let vytlačují disky Blu-ray a DVD z trhu. Nabídka se sníží. Otázka je, jak moc to bude spotřebitelům vadit. Zdroj: Pixabay/StockSnap

Prodej filmových disků na formátech Blu-ray a DVD se v posledních letech snižuje na všech trzích. Podle statistiky společnosti Digital Entertainment Group (DEG) se prodej filmových disků v USA v roce 2021 snížil o více než 26 % oproti předchozímu roku, což je pokračující trend. V Německu kles prodej těchto filmových nosičů jen za první čtvrtletí loňského roku o více než 15 % oproti stejnému období roku 2021

V České republice se zatím filmové Blu-ray a DVD od Sony prodávají dál. Je ale jen otázka času, kdy Sony Pictures sáhne k podobným úsporným opatřením i na dalších trzích (ČR nevyjímaje).

Navzdory klesajícím prodejům filmových titulů na Blu-ray a DVD stále existuje určitá poptávka po těchto produktech, u nás i v zahraničí, zejména mezi sběrateli a fanoušky filmů a televizních seriálů. Tyto produkty jsou často prodávány v limitovaných edicích s bonusovým materiálem a jsou pro některé zákazníky stále atraktivní.

Zdroj: WinFuture.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud