Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Linux Tails bezpečnější, než Windows 10: kompletní online anonymita na cestách

Jiří Palyza 09.06.2021

Udržet si soukromí v online prostředí není úplně snadné, ale specializované nástroje vám v tom mohou pomoci. Alternativní operační systém Linux Tails je v tomto ohledu bezkonkurenční, a to díky rozsáhlé sadě nástrojů pro zachování anonymity. Nyní je k dispozici ke stažení v aktualizaci 4.19.

Pokud patříte k uživatelům Windows, kteří si cení svého soukromí, musíte upravit mnoho nastavení a nainstalovat některé programy pro jeho větší ochranu. Zcela jiná situace je v případě systému Linux Tails, který si získal obrovskou popularitu v souvislosti se skandálem NSA a který dokonce doporučuje Edward Snowden. Cílem distribuce je poskytnout uživatelům sadu nástrojů a možností, které potřebují k co nejbezpečnějšímu surfování se zachováním anonymity.

Linuxový live systém se při tom spoléhá na různé nástroje, jako je například síť Tor, ale k dispozici jsou i další aplikace. Patří mezi ně například kancelářská sada LibreOffice nebo poštovní klient Thunderbird, který vám umožní produktivní práci. Pro snadnější start jsou všechny programy už přednastaveny, a můžete je tak ihned používat.

V aktuální verzi 4.19 bylo odstraněno mnoho bezpečnostních chyb a opraveny drobné problémy. Kromě toho byly aktualizovány předinstalované programy, včetně prohlížeče Tor na verzi 10.0.17 a Thunderbird na 78.10.0 . Popis všech změn ve verzi 4.19 najdete v podrobném seznamu přímo u výrobce.

LinuxTails

LinuxTails 4.19

CHIP hodnotí Dobrý

Linuxovou distribuci Tails je nejlepší používat z DVD nebo USB disku. Nabízí tak rozsáhlé zabezpečení.

Stáhněte si

 

Tails: jaké nástroje obsahuje linuxová distribuce

linuxtails1

Tails obsahuje vše, co potřebujete pro bezpečný pohyb na internetu: prohlížeč, e-mailový klient a instant messenger. | Zdroj: Linux Tails

V jedné věci má Tails naprosto jasno: veškerý provoz směruje přes síť TOR, aby prostřednictvím anonymizace chránil soukromí uživatele. K tomu už nepoužívá Firefox, ale vlastní prohlížeč TOR včetně HTTPS Everywhere a uBlock Origin. K dispozici je správce hesel KeePassXC a pro e-maily systém spoléhá na známý Mozilla Thunderbird se silným šifrovacím nástrojem Enigmail. Všechny programy jsou u předem konfigurované, a proto jejich používání jde od začátku hladce.

Pokud byste se při prvních spuštěních systému potýkali s problémy, je k dispozici také režim, »Troubleshooting«, který zavede pouze nejdůležitější součásti.

TorBrowser

TorBrowser 10.0.17

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Prohlížeč Tor s otevřeným zdrojovým kódem umožňuje anonymní surfování na internetu.

Stáhněte si
Gpg4win

Gpg4win 3.1.15

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S Gpg4win zašifrujete své e-maily pro zasílání důvěrných zpráv.

Stáhněte si

 

Při troše trpělivosti ideální na surfování

Přestože je linuxová distribuce Tail dobře vybavena pro každodenní práci, jako plnohodnotná náhrada Windows úplně vhodná není. Anonymní surfování si vybírá svou daň v podobě pomalejších odezev, a tak je při surfování přes Tor potřeba trocha trpělivosti. Ani proces šifrování vysokorychlostnímu pohybu v online prostoru moc nepomáhá.

Co ale Tails nelze odepřít, je snadnost jeho používání. Nejběžnější aplikace jsou už konfigurovány předem čili odpadá někdy zdlouhavá práce s různými nastaveními softwaru a systému. Proto lze tuto distribuci doporučit jako live systém pro větší ochranu soukromí například při cestování a připojování k Wi-Fi na veřejných místech nebo v hotelu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud