Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft konečně pohřbívá kultovní prohlížeč IE: ode dneška už ho nespustíte

Pavel Trousil 14.02.2023

Internet Explorer je na trhu již 28 let. A Microsoft ho dnes odstřihl. Na počítači už si ho nespustíte a místo něj můžete použít v prohlížeči Edge režim IE. Ten bude dostupný až do roku 2029.

Kapitoly článku

Pro celou jednu generaci uživatelů byl Internet Explorer prvním internetovým prohlížečem, se kterým se setkali. Mladší jej už ale možná ani nikdy pořádně nepoužili, možná jen k tomu, aby si stáhli populárnější prohlížeče, jako je Chrome, nebo Firefox. Prohlížeč od Microsoftu se však pod systémem Windows stále držel a řada firem ho používala pro své aplikace.

Dnes však Internet Explorer končí. Jeho služba pod Windows 10 byla definitivně ukončena. Konec Internet Exploreru ale není žádným překvapením. Microsoft již nějakou dobu restrukturalizuje své portfolio prohlížečů: S prvním prohlížečem Edge vyslal Microsoft v roce 2015 na startu Windows 10 do boje konkurenta pro Chrome a Firefox, který měl být zároveň náhradou za interní Internet Explorer 11.

ie

Internet Explorer už nespustíte. Místo toho se objeví tato zpráva. | Screen MS IE.


Původní Edge se však u uživatelů nikdy příliš neujal a Microsoft proto později založil svůj prohlížeč na Chromiu od Googlu. Starší verze prohlížeče Edge bez základů Chromium už není od roku 2021 podporována. Kromě systémů Windows, Mac, Android a iOS se Edge dočkal také verze pro Linux.

ie2-nahled

Budoucnost je v prohlížeči Edge. Ten se spustí místo IE. | Zdroj: screenshot MS Edge,

Místo Exploreru reřim IE v MS Edge

Když se dnes pokusíte prohlížeč Explorer spustit, objeví se informace o tom, že budoucnost Internet Exploreru je v Edge a tento prohlížeč se automaticky spustí. Veškeré vizuální odkazy na IE11, například ikony IE11 v nabídce Start a na hlavním panelu, budou poté ze systému odstraněny s aktualizací zabezpečení systému Windows naplánovanou na 13. června 2023.

ie3-c-nahled

V nastavení MS Edge můžete povolit „načtení webů v režimu Internet Explorer. | Zdroj: screenshot MS Edge

Ti, kteří stále potřebují IE engine pro staré aplikace, mohou v prohlížeči Edge povolit „načtení webů v režimu Internet Explorer“. Toto povolení najdete v části "Výchozí prohlížeč" v nastavení prohlížeče Edge. Následně si v části „Vzhled“ můžete zpřístupnit ikonu „Tlačítko režimu Internet Explorer (režim IE)“. Ta se pak objeví společně s dalšími ikonami na horní liště za URL adresou.

ie4-c-nahled

Na lištu si můžete přidat "Tlačítko režimu Internet Explorer (režim IE)“.| Zdroj: screenshot MS Edge

Výhodou tedy je, že firmy mají k dispozici moderní prohlížeč a mohou stále používat staré webové aplikace. Proto již není nutné používat starý Internet Explorer. Režim Internet Exploreru bude k dispozici minimálně do roku 2029, takže tato technologie snadno přežije i Windows 10.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud