Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Microsofte, moc čmucháš: kultovní nástroj proti slídění se vrací a je k dispozici i pro Windows 11

Jiří Palyza 05.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Všichni uživatelé už vědí, že Microsoft se velmi zajímá o to, jak používají systém Windows. Ne každému je slídivost Redmondu příjemná, a tak se snaží najít způsob, jak sledovací možnosti systému omezit. Nyní se vrací opravdová klasika v podobě nástroje, který vám v tom pomůže.

Mnoho uživatelů často vzpomíná na Windows XP. To ještě byly jednodušší časy. Samozřejmě ne vše v tehdejším systému bylo zcela bezproblémové. Už tenkrát ale Windows předával informace o činnosti uživatelů na pozadí, což se mnohým pochopitelně nelíbilo.

K zamezení této komunikace na "domovské" servery sloužil malý program XPAntiSpy, který tomuto přenosu dat dokázal zabránit. Dalo by se říct, že patřil k povinným nástrojům uživatele Windows XP. Dnes už jej samozřejmě použít nelze, i když jsou Windows 10 a zvlášť 11 ve svých sledovacích choutkách ještě náruživější.

Jeden z přičinlivých a vynalézavých uživatelů to ale nechtěl nechat jen tak být a jednoduše navázal tam, kde předchozí vývojář skončil. Zatímco původní verze nástroje s číselným označením 3.98-2 byla naposledy aktualizována v roce 2012, moderní nástroj jiný vývojář jednoduše naprogramoval ve vlastní režii.

Stejné funkce jako tenkrát můžete díky verzi XDAntiSpy 4.0 používat i v moderních verzích Windows.

Jak funguje nástroj XDAntiSpy a k čemu všemu se dá použít
 

Prostředí programu XD-AntiSpy
Graficky je program velmi podobný svému originálu, proto dnes vypadá tak trochu staromódně.
Zdroj: XD-AntiSpy

Moderního nástupce XD-AntiSpy vývojář původně naprogramoval pro svého soukromého klienta, který zřejmě velmi postrádal funkčnost původního produktu. Protože ale zákazník nakonec přešel z Windows na Linux, autor programu jej nyní uvolnil pro všechny.

Po vizuální stránce freeware vypadá téměř stejně jako originál, jen bylo přidáno mnoho dalších funkcí. Můžete například zaškrtnout četná políčka pro systémové komponenty, které "telefonují domů" na servery Microsoftu. V programu lze provést různá nastavení v následujících oblastech:

Mohlo by vás zajímat

Copilot a vyhledávací funkce "Recall"

 • Nezobrazovat aplikaci Copilot na hlavním panelu
 • Zakázat systému Windows ukládat snímky
 • Žádné snímky v rámci celého systému

Systém

 • Použití personalizované zamykací obrazovky
 • Zobrazení úplných kontextových nabídek ve Windows 11

Blokátor reklam pro Windows

 • Vypnutí reklamy v nabídce Start
 • Vypnutí reklamy ve výsledcích vyhledávání
 • Vypnutí reklamy na zamykací obrazovce

Hry

 • Deaktivace podpory VisualFX
 • Vypnutí GameDVR
 • Vypnutí PowerThrottling
   

Mohlo by vás zajímat

Celkem program své možnosti nabízí v šesti kategoriích s několika dílčími funkcemi. Ke každé z nich najdete krátké vysvětlení, k čemu se hodí.

Písmena "XD" v názvu programu mají podle vývojáře význam "extrémní obrana", tak snad dostojí svému názvu a pomůže vám omezit sledování vašich aktivit systémem Windows.

Zdroj: GitHub / builtbybel/xd-AntiSpy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme