Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Mobilní síť na Měsíci: Nokia se spolupodílí na realizaci kosmického projektu NASA

Jiří Palyza 21.10.2020

Americká kosmická agentura NASA plánuje do roku 2028 vybudovat na Měsíci trvalé osídlení. To by mělo být pokryto 4G sítí. Za konstrukční řešení odpovídá finská telekomunikační společnost Nokia.

Nokia byla vybrána jako dodavatel a realizátor první mobilní sítě na povrchu Měsíce. Komunikační infrastruktura se má stát kritickou součástí programu NASA s názvem Artemis, jehož cílem je vybudovat do konce desetiletí udržitelnou přítomnost člověka na Měsíci. Půjde o vůbec první komunikační systém LTE / 4G ve vesmíru. Cílem je uvést síť do provozu do konce roku 2022. Finská telekomunikační společnost bude na realizaci spolupracovat s americkou vesmírnou firmou Intuitive Machines.

Síť od Nokie má umožnit komunikaci na Měsíci

nokiamoon1

NASA má velké plány v oblasti osídlování vesmíru. Do konce dekády chce vybudovat zázemí pro trvalou přítomnost lidí na Měsíci. | Zdroj: WikiImages/Pixabay 

V rámci programu Artemis plánuje NASA do roku 2024 znovu vyslat lidskou posádku na Měsíc, a to včetně první ženy. Do konce tohoto desetiletí tam má být vybudováno trvalé osídlení, aby bylo možné tento satelit zeměkoule důkladněji prozkoumat.

Síť Nokia má poskytnout infrastrukturu pro spolehlivou komunikaci vysokými přenosovými rychlostmi, aby bylo například možné dálkově ovládat vozidla na Měsíci a streamovat videa ve vysokém rozlišení. Kromě toho je také potřeba zajistit navigaci v reálném čase. Představitelé Nokie uvedli, že zajištění těchto prostředků je pro dlouhodobou přítomnost lidí na Měsíci zásadní. Pro NASA je to vše přípravou na další velký krok, kterým je vyslání astronautů na Mars.

Lunární síť od Nokie tvoří základnová stanice LTE, uživatelské vybavení LTE, antény a vysoce spolehlivý ovládací software pro provoz a údržbu. Řešení bylo speciálně navrženo tak, aby odolalo zvýšené zátěži při startu a následném přistání na Měsíci a aby fungovalo v extrémních podmínkách na měsíčním povrchu. Plně integrovaná mobilní síť splňuje velmi přísná omezení velikosti a hmotnosti pro možnost přepravy ve vesmíru, a bude realizována v extrémně kompaktním provedení.

mohlo by vás také zajímat: podle elona muska by Tesla mohla do tří let vyvinout akumulátory s dostatečnou kapacitou pro širší rozvoj elektromobility


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud