Menu

Elon Musk slibuje: nová Tesla by měla být za nižší cenu

23.09.2020 17:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Elon Musk slibuje: nová Tesla by měla být za nižší cenu

Elon Musk slibuje: nová Tesla by měla být za nižší cenu | foto: Vlad Tchompalov/Unsplash

Nejprve výroční valná hromada, poté akce "Battery Day" – šéf Tesly, Elon Musk, byl v úterý k nezastavení. I přes ambiciózní plány a významná oznámená investoři zpočátku reagovali zklamaně.

Elon Musk chce na trh uvést Teslu za výhodnou cenu, a to by měla umět řídit zcela autonomně. "Jsme přesvědčeni, že dokážeme vyrobit velmi přesvědčivý elektromobil za 25.000 USD," uvedl podnikatel v oblasti kosmických technologií v úterý místního času na "Battery Day" společnosti Tesla v kalifornském Fremontu. Zákazníci ale budou muset být trpěliví, protože předpokladem tak výrazného snížení ceny je drastické snížení nákladů na výrobu akumulátorů. Musk věří, že toho lze dosáhnout, ale nejdříve až tak za tři roky.

Protože technologický miliardář přišel především s plány a vizemi do budoucnosti, nakonec nebyla splněna vysoká očekávání, která si pozorovatelé od akce slibovali. Spekulovalo se o průlomových inovacích ve výrobě akumulátorů pro elektromobily. Efektivní a levné akumulátory jsou předpokladem pro to, aby došlo k prosazení elektromobility na masovém trhu. Analytici v této oblasti Tesle hodně věří. A z hlediska očekávaných oznámení panovalo odpovídající vysoké napětí.

Inovace Tesly jsou ještě v nedohlednu

muskpromises1

Navzdory současné situaci Tesla zaznamenala růst a dokonce dosáhla milníku v podobě čtyř po sobě jdoucích ziskových kvartálů. | Zdroj: Arno Senoner/Unsplash

I když šéf Tesly toho oznámil a předvedl hodně, mimo jiné i snížení nákladů na akumulátory díky technologickému pokroku až na polovinu a masivní rozšíření elektromobilů, jednalo se v prvé řadě pouze o střednědobé až dlouhodobé sliby. Musk už v předvečer akce mírnil na Twitteru očekávání průlomových oznámení vysvětlením, že inovace Tesly v akumulátorových technologiích by se ve větších objemech výroby měly projevit až od roku 2022.

I přes toto upozornění investoři zareagovali zklamaně a nechali akcie, které ukončily pravidelné obchodování na americké burze s propadem o 5,6 procent, ještě klesnout o dalších sedm procent. I přesto ale patří Tesla s nárůstem ceny akcií o 400 procent v průběhu roku k nejvíc růstovým společnostem, takže šance na zisk je příznivá. S tržní hodnotou bezmála 395 miliard USD je koncern Elona Muska v současnosti zdaleka nejvíce obchodovanou automobilkou na světě.

Tesla prochází krizí dobře

muskpromises2

Nástup levných akumulátorů, které by mohly vést k masovějšímu rozšíření elektromobility, Musk vidí až za tři roky. | Zdroj: Bram Van Oost/Unsplash

I když akce "Battery Day" nebyla zcela přesvědčivá, příznivci Tesly mají v současné době mnoho důvodů k radosti. Zatímco automobilovému průmyslu současná krize související s koronavirovou pandemií celkově komplikuje situaci, Musk naopak vidí svou firmu jako velice úspěšnou. "Navzdory obtížným okolnostem se nám v roce 2020 vede velmi dobře a pravděpodobně dosáhneme růstu o 30 až 40 procent," sdělil Musk na valné hromadě Tesly před akcí "Battery Day". Vysvětlil, že Tesla se drží svého ambiciozního ročního cíle dodat na trh 500.000 elektromobilů. Pokud se jej podaří splnit, bude to o 36 procent více, než v předchozím roce.

"I když šel ostatní automobilový průmysl dolů, Tesla zaznamenala růst," dodal Musk hrdě. 49letého technologického miliardáře příznivci ocenili klaksonovým aplausem, protože schůze akcionářů se kvůli pandemii konala ve stylu drive-in na otevřeném pódiu před americkým závodem automobilky Tesla. Vzhledem k nedávné vlně úspěchů byla nálada vynikající. Musk získal mnoho uznání, a to po potvrzení dosažení ročních cílů a nejnovějšího milníku v podobě čtyř po sobě jdoucích ziskových kvartálů, což se povedlo poprvé. 

mohlo by vás také zajímat: propojení mozku s počítačem – musk prezentoval kuriozní prototyp

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení