Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Může vás to přijít opravdu draho: pozor na falešnou zprávu, která vyskakuje ve Windows

Jiří Palyza 11.01.2023

Kybernetičtí zločinci se v těchto dnech snaží od uživatelů získat osobní údaje a následně i peníze prostřednictvím falešného varovného hlášení. Objevuje se ve Windows a tváří se, že jde o bezpečnostní upozornění od Windows Defenderu.

Kapitoly článku

Uživatelům se v těchto dnech začíná ve Windows objevovat falešná varování. Nepřicházejí e-mailem, ale objevují se přímo v prostředí systému. Náhle se otevře vyskakující okno s varováním, které působí dojmem Windows Defenderu. Zpráva zní nebezpečně: "Threat Detected: DOSAttack Spyware". Zjištěna hrozba, DOS útok spyware. Dále se můžete dozvědět, že "access to this PC has been blocked for security reason", tedy že přístup k tomuto počítači byl zablokován z bezpečnostních důvodů. Také byste měli kontaktovat podporu pro Windows na uvedeném telefonním čísle. Tato zpráva je ale podvrh a počítač je i nadále plně funkční.

Falešná zpráva se zobrazuje jako pop-up okno na infikovaných webových stránkách. Funguje to podobně, jako reklama. Působí zde ale moment překvapení. Varovná zpráva o údajném napadení počítače vzbudí velkou pozornost a uživatele může i vyděsit. Což je přesně cílem. V podstatě se ale jedná pouze o podvodnou reklamu.

Falešné varování Windows Defenderu: nikdy nevolejte na zobrazené telefonní číslo

edge

V těchto dnech koluje internetem hrozba falešné vyskakovací zprávy ve Windows. Objevuje se na zmanipulovaných webových stránkách. Při opakovaném zobrazování je dobré vyčistit cache prohlížeče. Lze tak snadno učinit prostřednictvím položky Historie. | Zdroj: Microsoft Edge/Nastavení

Pokud by se vám takové hlášení zobrazilo (může být i podobné, varující například před napadením trojským koněm), v žádném případě nevolejte na zobrazené telefonní číslo. Pop-up okno lze zavřít známou kombinací kláves [Alt]+[F4]. Případně můžete počítač vypnout. Pokud by se to už nedařilo softwarově z prostředí Windows, můžete počítač vypnout prostřednictvím tlačítka.

Pokud by se vám zpráva objevovala opakovaně, vymažte cache paměť prohlížeče, soubory cookies i historii prohlížení. V prohlížečích na bázi Chromia to snadno najdete po stisku [Ctrl]+[H] a v zobrazené nabídce po kliknutí na symbol tří vodorovných teček vpravo nahoře volba "Vymazat údaje o procházení" (příklad pro Edge). V Chromu se po stisku [Ctrl]+[H] objevíte přímo na kartě "Historie" a zde vlevo zvolíte "Vymazat údaje o prohlížení". Pak už si jen vyberete, co vše chcete vymazat a jak daleko do historie.

Antivirovou kontrolu počítače můžete provést prostřednictvím nástroje Zabezpečení Windows. V případě nouze lze prohlížeč také restartovat.

Číslo uvedené ve vyskakovacím okně není od Microsoftu, ale od podvodníků, kteří se vydávají za jeho zaměstnance. Jejich cílem je získat vaše data a peníze. Falešní zaměstnanci vám budou tvrdit, že vaše zařízení bylo infikováno malwarem a nabízejí společné řešení problému. Pokud byste souhlasili, obdržíte pokyn, abyste do svého počítače instalovali software pro vzdálenou údržbu. Zločinci tak chtějí získat přístup k vašemu počítači, a tak například odchytávat hesla k bankovním aplikacím a další údaje soukromého charakteru.

Zdroj: PCriskCybernews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud