Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Náhrada Poznámkového bloku

Pavel Trousil 17.03.2019

Do systému Windows je integrován jednoduchý textový editor Poznámkový blok. Pokud vám jeho funkce nestačí, můžete ho nahradit mnohem komplexnějším nástrojem pro vytváření a úpravu textů, který se jmenuje Notepad++.

Program Notepad++ je volně dostupný program a můžete si ho stáhnout. Po instalaci tohoto programu do vašeho počítače ho můžete snadno přiřadit k textovým souborům s koncovkou TXT, tak aby se místo Poznámkového bloku text automaticky otevřel v programu Notepad++. Provedete to tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na textový soubor s koncovkou TXT a z nabídky vyberete »Otevřít pomocí | Zvolit jinou aplikaci«.

notepad-nahled

Vyberete program Notepad++ a v okně »Jak chcete tento soubor otevřít« navíc zaškrtnete volbu »K otevírání souborů .txt vždycky používat tuto aplikaci«. Pokud Notepad++ nenajdete v seznamu aplikací, klikněte na »Další aplikace« a »Najít jinou aplikaci v tomto počítači«. Je pak potřeba zadat místo uložení exe souboru programu Notepad++, který nejspíše najdete ve složce »C: Program Files (x86)Notepad ++«. Pokud však chcete freewarový Notepad++ začlenit do operačního systému ještě těsněji, můžete k tomu použít volně dostupný nástroj Notepad Replacer. Ten vám zajistí, že program, který jste si vybrali jako náhradu Poznámkového bloku, se spustí ve všech situacích místo něj, tedy i v případě, kdy spustíte editor z nabídky Start. Pokud je to váš cíl, spusťte program Notepad Replacer a v dialogovém okně »Select Notepad Replacement Location« vyberte EXE soubor Notepad++.

notepad2


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme