Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nebezpečný nástroj pro kohokoli: vyhledávač obličejů je v rukou slídilů zákeřnou zbraní

redakce 27.05.2023

Považují se za skvělou a praktickou službu. V rukou slídilů a pronásledovatelů jsou však služby pro vyhledávání podle obrázků nebezpečným nástrojem pro kohokoli. Z právního hlediska je obtížné se s nimi vypořádat.

Kapitoly článku

Až dosud byla tato technologie vyhrazená pro policii. V rámci Clearview AI používají především americké úřady software, který nabízí rozpoznávání obličejů a analýzu obrazu na základě databáze více než 20 miliard portrétních fotografií z internetu.

Zatímco tento systém je pro běžného uživatele nedostupný, jiná služba nabízí přesně takový rozsah služeb pro každého. Díky PimEyes může hledat tváře nejen policie, ale i my všichni. PimEyes také filtruje obličeje z nesčetných fotografií kolujících po síti, biometricky je analyzuje a ukládá do databází.

Základem je známé zpětné vyhledávání obrázků, jako je Google Image Search nebo Google Lens, TinEye nebo Yandex. Poskytuje informace o tom, na kterých webových stránkách lze určitou fotografii nalézt. Toto vyhledávání podle obrázků poskytne informaci každému, koho zajímá původ určitého motivu.

Například fotografové tak s jeho pomocí mohou zjistit, zda někdo neoprávněně nepoužívá jejich dílo. PimEyes používá tuto techniku k vyhledávání tváří, ale software se neomezuje na výpis nalezených shod.

Služba rozpoznávání obličejů pochází z Polska a je označována jako „digitální sebeobrana“. Mělo by to fungovat takto: PimEyes pomáhá lidem získat zpět kontrolu nad svými fotografiemi, které kolují někde na síti na různých stránkách.

Freemium model: drahé špehování obličeje

pricing

Neomezené vyhledávání obličejů je drahá zábava. Chcete-li mít neomezený přístup k databázím obrázků a využívat všechny funkce, musíte zaplatit i několik tisíc měsíčně. | Zdroj: Pimeyes.com

Špehování má ale svou cenu. Základní verze stojí 959 Kč, plná verze pak 9 591 Kč. Pokud se chcete jen rychle podívat, můžete si to vyzkoušet na stránkách pimeyes.com. Nahrání vlastního obrázku, alespoň v bezplatném autotestu, však v praxi nepřináší dokonalé výsledky. Kromě správných shod se často objevují i tváře jiných, podobně vypadajících lidí.

Háček: samozřejmě to funguje nejen u vlastní tváře, ale i u jakéhokoli jiného portrétu. Může pocházet odkudkoli – z bezpečnostní kamery, pornofilmu, profilu na Facebooku, webové stránky nebo snímku z vašeho mobilního telefonu. Stačí zadat obrázek a software vás navede na další místa, kde lze stejný obličej na webu najít, a na propojené stránky. Ty mohou obsahovat další informace, jako je jméno, povolání, případně adresa a nejrůznější další údaje o osobě.

Nástroj pro sebeobranu se může stát útočnou zbraní

Existuje podezření, že tento velice výkonný vyhledávací nástroj nemusí být nutně využíván pouze k digitální sebeobraně, ale spíše k přesnému opaku. Na začátku srpna 2022 informovala výzkumná a občanskoprávní organizace AlgorithmWatch o tom, k čemu slouží: kromě povrchního novinářského výzkumu si s ním „anonymní uživatelé internetových fór pomáhají identifikovat lidi, aby je pak mohli obtěžovat a pronásledovat; například demonstranti jsou pak veřejně pranýřováni“.

Výsledkem je často doxxing (zveřejnění identity anonymních uživatelů na internetu), stalking, a dokonce i obtěžování. Takové programy tedy představují jasnou hrozbu pro soukromí všech občanů, jakmile udělají byť jen jeden krok na síti – často to ani nevyžaduje z jejich strany ani žádnou akci.

Pravděpodobně existuje jen málo služeb, které by tak jasně porušovaly příslušná pravidla a zákony o ochraně osobních údajů. To je také názor bádensko-württemberského komisaře pro ochranu osobních údajů Stefana Brinka, který v květnu 2021 zahájil řízení proti společnosti PimEyes pro porušení obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Protože „podle GDPR je ... zakázáno používat biometrické údaje pro jedinečnou identifikaci fyzických osob“. Brink: „Hrozbou není nic menšího než ztráta anonymity. Občané jsou masivně ohroženi na svých právech, pokud jsou jejich snímky bez jejich vědomí porovnávány na síti a jejich identita se tak stává zjistitelnou pro třetí osoby.“ V té době však společnost PimEyes již dávno přestěhovala na Seychely, kde je mimo dosah evropské justice.

Změna obrazu: platební model by měl zabránit zneužívání

Na začátku roku 2022 koupil společnost gruzínský bezpečnostní expert Giorgi Gobronidze. Od té doby se snaží svou novou akvizici zbavit špatné pověsti ohledně stalkingu. Za tímto účelem nabízí svým klientům speciální službu: na přání požádá majitele webové stránky o odstranění fotografií uživatelů, kteří nedali souhlas k jejich zveřejnění.

Na otázku, jak hodlá snížit riziko zneužití PimEyes ke stalkingu, odpověděl začátkem září v rozhovoru pro netzpolitik.org: „Jsme placená služba. To znamená, že každý účet je propojen s platebními údaji. Pokud se s účtem PimEyes stane něco špatného, samozřejmě to nahlásíme orgánům činným v trestním řízení.“ Také sdělil, že poté, co zavedl tuto novou politiku, někteří jeho zákazníci se odpadli. „Pro mě to bylo naprosto v pořádku. Raději se bez některých našich klientů obejdu, než aby se stalo něco špatného,“ řekl Gobronidze.

Poté, co Evropský soudní dvůr 20. září 2022 zrušil rozhodnutí o bezdůvodném uchovávání údajů, je jasné, že ochrana údajů a soukromí zůstanou v EU na pořadu dne. Ale na rozdíl od vládních úřadů je mnohem těžší přimět soukromé poskytovatele služeb souvisejících s uchováváním dat k tomu, aby se k nim chovali s respektem.

Zdroj: autorský článek, Pimeyes.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud