Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nedělejte tuto zásadní chybu: proč není dobré mít smartphone vedle sebe na stole

Jiří Palyza 11.02.2024
Zdroj: Agefis/Unsplash

"Ach ty mobily", chce se vám možná někdy povzdechnout, když jste mezi lidmi a vidíte jejich hlavy v nepřirozené poloze skloněné k zářící obrazovce v ruce. Smartphony nás ovlivnily v mnoha směrech a ne všechny jsou zrovna pozitivní. Zajímavou studii vědci provedli na univerzitě v Texasu.

Kapitoly článku

Mobilní telefon máme zpravidla všichni při sobě a je jedno, zda se jedná o čas trávený prací či se bavíme s přáteli. Na smartphonu se dají nastavit různé kombinace oznámení a zvukových signalizací, minimálně si můžeme zvolit takové režimy, aby nás zařízení nerušilo.

Studie vědce z University of Texas ale odhaluje skutečnosti, svědčící o schopnosti smartphonu ovlivnit náš mozek i pouhou jeho přítomností. Závěry jsou jednoznačné: pokud chcete být efektivní, pokud se potřebuejete na některou z činností opravdu hluboce soustředit, je lepší mobil nechat v jiné místnosti. Rozhodně jej nenechávat položený na stole ve své blízkosti, natož v zorném úhlu.

Už jen přítomnost zařízení dokáže rozptylovat

Nastavení konektivit a oznámení na smartphonu
Ve svém zkoumání vědci došli k závěru, že i když na mobilu deaktivujete veškerá oznámení, jeho přítomnost stačí k tomu, aby se zhoršila vaše koncentrace.
Zdroj: Sten Ritterfeld/Unsplash

Ve své studii si vědci kladli za cíl zjistit, jak jsou lidé schopni plnit úkoly, při kterých zapojují svou paměť, myšlení a schopnost se učit v případě, kdy se v jejich blízkosti nachází jejich smartphone. Osm stovek účastníků testu dostalo za úkol vyplnit formuláře s úkoly, které zjišťovaly jejich postřeh, pozornost, schopnost se učit, vstřebat a zpracovat data.

Účastníci testu byli rozděleni do tří skupin. Členové první skupiny měli smartphony odložené na viditelném místě, zpravidla na stole a displejem dolů. Druhá skupina musela telefon skrýt, ale mohla jej mít v kapsách, taškách či kabelkách, které byly na dosah. Lidé ze třetí skupiny se museli svých mobilních telefonů vzdát a nechat je odložené v jiné místnosti.

Všichni byli před zahájením testu požádáni, aby zadané úkoly plnili při plném soustředění a v průběhu testu zásadně mobilní telefony nepoužívali.

Už tušíte, jak to vše dopadlo?

Mobilní telefon na pracovním stole vedle laptopu
Takovéto rozložení pracoviště není z hlediska potřeby koncentrace zrovna to nejlepší.
Zdroj: Tech Style Club/Unsplash

Vyhodnocení testu jednoznačně prokázalo, že nejhorších výsledků dosáhli členové skupiny, kteří měli povoleno mobilní telefony nechat na stole. Přestože až 80 % účastníků v předběžném dotazování uvedlo, že se domnívají, že přítomnost mobilního telefonu jejich mentální schopnosti neovlivní, neměli tak docela pravdu. Už jen pasivní přítomnost zařízení v jejich blízkosti anebo zorném úhlu ovlivnilo jejich schopnost soustředění.

Zjevně se tedy na mentální výkonnosti projevuje už samotná přítomnost zařízení. Ale čím to je? Je to snad dáno elektromagnetickým zářením při výměně informací mezi zařízením a BTS, nebo jinými faktory?

Proč má přítomnost mobilního telefonu negativní vliv na naši mentální výkonnost

Podle vědců je vysvětlení velmi jednoduché. Při neustálé přítomnosti smartphonů v naší blízkosti myšlenky utíkají směrem k zařízení a lidé musejí vynaložit určité mentální úsilí na to, aby to dokázali potlačit. Tato "výkonová ztráta" kapacity mozku poté vede k tomu, že se zhoršují kognitivní schopnosti lidského myšlení.

Mohlo by vás zajímat

Výsledkem zkoumání je doporučení, že pokud je před vámi úkol, vyžadující plnou koncentraci, je dobré ponechat smartphone raději v jiné místnosti. Nestačí pouze tichý režim, abyste nebyli rušeni různými zvuky, ale zařízení by se nemělo nacházet ani ve vašem zorném poli. Zkrátka pro chvíle, kdy se potřebujete plně soustředit, je nejlepší na smartphone zcela zapomenout. Je to ale v dnešní době ještě vůbec možné?

Zdroj: The University of Chicago Press Journals, Ask The Scientists


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud