Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejlepší předpověď počasí? Google plánuje revoluci díky umělé inteligenci

Josef Mika 22.11.2023
Zdroj: Pixabay/StockSnap

Google se již několik let snaží předpovídat počasí přesněji. Nyní to vypadá, že technologický gigant dosáhl v této oblasti pokroku. A klíčovou roli v tom hraje umělá inteligence.

Kapitoly článku

Pro mnoho lidí je vyhledávání na webu Googlu první možností, jak zjistit, jaké bude dnes nebo v následujících dnech počasí. Google získává data z oficiálních zdrojů a již dříve oznámil svůj záměr optimalizovat předpověď počasí pomocí umělé inteligence. Nyní se zdá, že společnost dosáhla průlomu.

Technologický gigant tvrdí, že vyvinul nejpřesnější model 10denní předpovědi počasí na světě. Model nazvaný GraphCast umožňuje nejen přesnější, ale i rychlejší předpovědi. Výpočty pro GraphCast jsou nesmírně rozsáhlé, ale díky umělé inteligenci Deepmind a infrastruktuře Tensor, kterou Google nasazuje, je lze provádět s překvapivě malými zdroji.

Revoluce v počasí od Googlu funguje rychleji než konkurence

Počasí - duha
Bude dnes slunečno nebo deštivo? Google nám to brzy bude schopen co nejpřesněji předpovědět pomocí umělé inteligence.
Zdroj: Pixabay/Kevinsphotos

Předpovědi se obvykle opírají o numerickou předpověď počasí, která začíná pečlivě definovanými fyzikálními rovnicemi, jež jsou následně převedeny do počítačových algoritmů spuštěných na superpočítačích. Tento tradiční přístup je časově náročný a vyžaduje hluboké odborné znalosti, stejně jako nákladné výpočetní zdroje pro přesné předpovědi.

Hluboké učení nabízí jiný přístup: k vytvoření systému předpovědi počasí se místo fyzikálních rovnic používají data. GraphCast je trénován na desetiletích historických dat o počasí, aby se naučil model vztahů příčin a následků, které řídí vývoj počasí na Zemi od současnosti až po budoucnost.

Desetidenní předpověď by mělo být tak údajně možné vypočítat za pouhou minutu. Standard v oboru – systém simulace HRES (High Resolution Forecast), který vytváří Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF - European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), potřebuje na srovnatelný výstup hodiny výpočtů na stovkách počítačů.

Mohlo by vás zajímat

GraphCast může také nabídnout včasné varování před extrémními povětrnostními jevy. Dokáže s velkou přesností předpovědět dráhy cyklónů do vzdálenější budoucnosti, identifikovat atmosférické řeky spojené s rizikem povodní a předpovědět nástup extrémních teplot. 

Všechny tyto schopnosti mají potenciál zachraňovat životy díky včasnějším a přesnějším údajům a z toho plynoucí lepší připravenosti záchranných složek. Ačkoli je celá věc zatím ve fázi výzkumu, zdá se, že nová předpověď počasí od Googlu má nakročeno na velký úspěch.

Pokud bude vše fungovat tak, jak bylo oznámeno, mohl by Google skutečně způsobit revoluci v předpovědi počasí. Díky nejpřesnějšímu modelu a rychlému výpočtu by Google mohl uživatelům poskytovat ještě přesnější a včasnější informace.

Model GraphCast má navíc otevřený zdrojový kód, což umožňujeme vědcům a prognostikům na celém světě, aby z něj mohly těžit miliardy lidí v každodenním životě. GraphCast již využívají meteorologické agentury, včetně ECMWF, která na svých webových stránkách už provádí živé experimenty.

Zdroj: Google, ECMWF


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme