Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejoblíbenější distribuce Linuxu: TOP 10 nejpoužívanějších systémů

Jiří Palyza 03.12.2020

Existuje velké množství různých distribucí Linuxu. To může být pro nováčky v této oblasti matoucí. TOP 10 přináší přehled nejpoužívanějších systémů, mezi kterými najdete dlouholeté evergreeny, kultovní systémy, ale také několik méně známých, přesto velmi zajímavých distribucí.

Přehled linuxových systémů: která distribuce je nejoblíbenější?

Díky velké komunitě uživatelů Linuxu existuje nespočet distribucí, které jsou v aktuálních verzích k dispozici k bezplatnému stažení. Web DistroWatch udržuje přehled počtu stahování jednotlivých distribucí a odhaluje, která distribuce je v současné době nejžádanější. Mezi nimi je samozřejmě mnoho sázek na jistotu, jakými jsou například Ubuntu nebo Linux Mint, ale také některé zasvěcené tipy na zajímavé tituly.

Co mají mnohé distribuce společného je velmi dobrá dokumentace, která je k dispozici online. I méně zkušení uživatelé tak mohou rychle získat odpovědi na své otázky. Kromě toho lze mnoho distribucí nainstalovat paralelně s Windows, nebo vyzkoušet v živém režimu prostřednictvím DVD nebo USB flash disku bez nutnosti instalace. Pro vypálení ISO na DVD můžeme doporučit ImgBurn, a pro vytvoření spouštěcího USB flash disku Linux Live USB Creator.

Aktuálně nejpopulárnější distribucí Linuxu není ani Ubuntu, ani jeho známá odnož Linux Mint. Do čela se v posledních měsících ve statistikách DistroWatch dostal MX Linux, který si udržuje vedoucí pozici. MX Linux má za cíl nabídnout především elegantní a efektivní systém. Tato distribuce je stabilní, rozsáhlá s líbivým designem, která by neměla být přetížena, ale také nechce šetřit na designu a funkčnosti.

1. místo: MX Linux

mxlinux

Distribuci lze snadno otestovat jako živý systém ve virtuálním prostředí. | Zdroj: MX Linux

Systém na první pozici je založený na Debianu a antiX. MX Linux lze snadno nainstalovat na starší počítače, jeho hardwarové nároky jsou velmi nízké.

Pokud byste si jej chtěli vyzkoušet, není to problém ve formě živého systému ve virtuálním prostředí. Podobně jako i jiné distribuce má MX Linux vše, co byste od kompletního operačního systému očekávali: Firefox, LibreOffice, Thunderbird a VLC jsou standardními součástmi prostředí. Na rozdíl od mnoha jiných distribucí je MX Linux vydáván ve 32 a 64bitové variantě.

mxlinux-logo

MX Linux 19.3

CHIP hodnotí Dobrý

Distribuce Linuxu založená na Debianu a antiX je zajímavá distribuce, která si získává stále větší popularitu. Díky desktopu Xfce je systém vhodný i pro slabší hardware.

Stáhněte si

2. místo: Manjaro Linux

manjaro

| Zdroj: Manjaro Linux

Manjaro Linux je díky mnoha předinstalovaným programům vhodný pro začátečníky. Distribuce vycházející z Arch Linuxu je vhodně vyvážená mezi vysokou individuální přizpůsobivostí a jednoduchou použitelností.

Manjaro ale nutně nemusí obsahovat nejinovativnější funkce Linuxu, protože se tvůrci systému více zaměřují na ověřené vlastnosti.

manjaro-logo

Manjaro Linux (XFCE Edition) 20.1 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Manjaro je bezplatná distribuce Linuxu, která je založena na známém „Arch Linuxu“, ale je uživatelsky přívětivější. Lehký desktop XFCE je vysoce výkonný a lze jej individuálně dobře konfigurovat.

Stáhněte si

3. místo: Linux Mint

mint

| Zdroj: Linux Mint

Linux Mint je založen na Ubuntu a obsahuje různé desktopy. Distribuce vyniká především svou přívětivostí pro začátečníky a elegantním designem. Díky podpoře proprietálního softwaru, jakým je například končící Adobe Flash, Mint také dobře zvládne multimediální obsah.

linuxmint-logo

Linux Mint 'Tricia' Cinnamon (64 bit) 19.3

CHIP hodnotí Dobrý

„Linux Mint“ je Linux, který je pro uživatelé nezkušené s tímto operačním systémem velmi dobrou první volbou. Kódové jméno „Tricia“ v provedení s desktopem Cinnamon.

Stáhněte si

4. místo: Pop!_OS

pop-os

Pop!_OS je velmi moderní variantou Ubuntu. | Zdroj: Pop!_OS

Linux Pop!_OS od výrobce hardwaru System76 je možná lepší, ale určitě modernější Ubuntu. Distribuce je k dispozici ve dvou verzích: jedna je pro systémy s procesory Intel a AMD s bezplatnými ovladači, druhá pro počítače s GPU Nvidia včetně přizpůsobených ovladačů od výrobce grafické karty.

Praktickou přidanou hodnotu přinášejí funkce, které v žádném případě nejsou součástí každé distribuce Linuxu:

– integrovaná podpora GPU
– standardní šifrování pevného disku
– optimalizovaná správa oken
– klávesové zkratky
– integrované profily správy napájení

pop-os-logo

Pop!_OS 20.10

CHIP hodnotí Dobrý

Opensourcová distribuce Linuxu, založená na Ubuntu, která se dodává s přizpůsobenou pracovní plochou Gnome.

Stáhněte si

5. místo: Ubuntu

ubuntu

Ubuntu je jednou z nejznámějších linuxových distribucí. | Zdroj: Ubuntu

Podobně jako Linux Mint se i Ubuntu vyznačuje svou vysokou uživatelskou přívětivostí a dobrou podporou multimediálního obsahu. Kromě toho je i velmi stabilní, takže není divu, že je v linuxovém světě oblíbenou stálicí. Softwarové centrum zvlášť pomůže začátečníkům, lze jej využít k instalaci spousty bezplatného softwaru pomocí několika kliknutí a bez nutnosti použití terminálu.

Kromě toho je Ubuntu také k dispozici ve variantě dedikovaného serveru, který funguje bez grafického uživatelského rozhraní.

ubuntu-logo

Ubuntu 20.10

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nejnovější verze Linuxu Ubuntu 20.10 "Groovy Gorilla" je k dispozici k bezplatnému stažení.

Stáhněte si

6. místo: Debian

debian

Debian s desktopem Cinnamon: velmi stabilní serverový systém je stále populárnější. | Zdroj: Debian.net

Na šestém místě je Debian, který lze díky různým rozhraním a velmi jednoduchému instalačnímu programu přizpůsobit prakticky jakýmkoliv způsobem. Ovšem s předpokladem jistého know-how v oblasti linuxových systémů.

Debian podporuje mnoho architektur a díky tomu najde široké uplatnění. Grafické uživatelské rozhraní zahrnuje KDE, Gnome a Xfce.

debian-logo

Debian 10.6

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Stabilní, dobře otestovaný systém. Je vybaven aktuálním softwarem, různými uživatelskými prostředími a jednoduchým instalačním programem. Atraktivní pro začátečníky.

Stáhněte si

7. místo: Elementary OS

elementaryos

| Zdroj: Elementary OS

Distribuce Elementary OS vypadá jako macOS. Je k dispozici s malým výběrem softwaru, který ale pokrývá každodenní uživatelské potřeby. K dispozici je přehrávač hudby a videa, nástroj pro zpracování obrázků a dokumentů, a také internetový prohlížeč a messenger. Nové programy lze jednoduše instalovat prostřednictvím softwarového centra několika kliknutími myší. K dispozici ke stažení je bezpočet známých open source a freewarových nástrojů.

elementaryos-logo

Elementary OS - Hera 5.1

CHIP hodnotí Dobrý

"Elementary OS" je elegantní Linux, který boduje líbivým vzhledem ve stylu MacOS X.

Stáhněte si

8. místo: Fedora

fedora

| Zdroj: Fedora

Pokud chcete důsledně pracovat se svobodným softwarem, stojí za to blíž prozkoumat Fedoru. Distribuce, která vychází z Red Hat Linuxu, sází výhradně na open source programy.

S touto vizí si tvůrci Fedory stanovili cíl vždy podporovat inovativní a zajímavé koncepty. Uživatelé, kteří chtějí pracovat s nástroji svobodného softwaru a chtějí být s touto koncepcí v souladu, udělají s Fedorou dobré rozhodnutí.

fedora-logo

Fedora KDE 33

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná distribuce Linuxu, která vznikla z někdejšího Red Hat Linuxu.

Stáhněte si

9. místo: Solus

solus

Linuxový systém pro každého. | Zdroj: Solus

Solus je považován za distribuci pro každého. Díky minimalistickému designu by distribuce měla být snadno použitelná, a přitom stále nabízet širokou škálu funkcí. Systém používá desktopové prostředí Budgie, které vyvinul tým Solus.

Budgie používá software Gnome a vychází ze sady grafických nástrojů GTK+ (nástroje GIMP). Kdo by chtěl na svém kancelářském počítači provozovat linuxovou distribuci, určitě by si měl vyzkoušet systém Solus.

solus-logo

Solus OS 4.1

CHIP hodnotí Dobrý

Zajímavá distribuce Linuxu, která se konkrétně zaměřuje na design desktopu. Proto může nabídnout i snadné ovládání.

Stáhněte si

10. místo: EndeavourOS

endeavouros

Zdroj: GitHub/EndeavourOS

Po ukončení populární distribuce Antergos v květnu 2019, která byla postavena na Archu, padlo během několika dnů rozhodnutí v projektu pokračovat a velmi rychle spatřila světlo světa distribuce EndeavourOS. Antergos skončil kvůli přílišné náročnosti na údržbu, čemu se chtěli tvůrci EndeavourOS vyhnout a zaměřili se na uživatele se střední úrovní znalostí. To vyústilo v distribuci, která je lehká a dodává se s minimem předem instalovaných aplikací. Téměř prázdný systém, čekající na individuální přizpůsobení uživatelem.

endeavour-logo

EndeavourOS

CHIP hodnotí Dobrý

Tenký systém, který v nejnovější verzi kombinuje online i offline instalaci. Pokračovatel ukončeného projektu Antergos, založeného na Archu.

Stáhněte si

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud