Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejvýkonnější serverové procesory na českém trhu

redakce 09.04.2010

Společnost Intel uvedla na český trh novou řadu procesorů s typovým označením Intel Xeon 7500 a Intel Xeon 5600 (Nehalem-EX). Procesory nabídnou v průměru třikrát lepší výkon než stávající řada procesorů Intel Xeon. Pyšní se navíc více než dvaceti novými bezpečnostními funkcemi.

Během necelých tří měsíců společnost Intel představila zbrusu nové procesory pro notebooky, stolní počítače i servery, které uživatelům nabídnou vyšší energetickou účinnost, vyšší rychlost a řadu nových funkcí.
Označení EX ve jménu Nehalem EX znamená „expandable“, tedy rozšiřitelný – patice, paměť i I/O jsou škálovatelné (neboli rozšiřitelné). Řada procesorů Intel Xeon 7500 nabízí škálovatelnost, a to díky modulárním stavebním blokům, které jsou propojovány technologií Intel QuickPath. Ta umožňuje vytvářet cenově úsporné a vysoce škálovatelné servery s osmi procesory, které nevyžadují speciální „správcovské uzly“ (node controller) k tomu, aby se jednotlivé části „slepily“ dohromady. Společnost Intel rovněž spolupracuje s dodavateli počítačových systémů na nabídce „ultraškálovatelných“ systémů s šestnácti procesory pro firemní použití a až 256 procesory a podporou pro 16 TB (jeden terabajt je 1000 GB) paměti pro nejnáročnější systémy.

Lepší zabezpečení proti novým hrozbám

Řada procesorů Intel Xeon 5600 vyrobených novým 32nm výrobním procesem zahrnuje Intel AES-NI, novou sadu instrukcí poprvé použitou u procesorů Intel Core pro rok 2010. Instrukce urychlují výkon AES, čímž zároveň zrychlují šifrování i dešifrování dat pro široké spektrum aplikací, jako jsou například funkce šifrování databáze, plné zašifrování disku nebo zabezpečené transakce po internetu.
Dále disponují technologií Intel Trusted Execution (Intel TXT). Díky tomu bude možné dosáhnout bezpečnější platformy pro spouštění aplikací, které se pohybují mezi virtualizovanými servery. Nový systém je vybaven hardwarovými funkcemi integrovanými přímo do procesoru. Chrání tak před škodlivým softwarem a umožňuje bezpečnější běh důležitých aplikací a dat ve virtualizovaném prostředí.
V posledním desetiletí zaznamenal Intel obrovské úspěchy v dobývání trhu, který dříve patřil výhradně proprietární architektuře. Trh s procesory RISC upadá a podle analýzy agentury IDC dnes 58 % příjmů ze serverů zajišťují stroje postavené na platformě Intel. Čísla zveřejněná IDC dále ukazují, že v průběhu roku 2009 podíl příjmů ze systémů typu x86 dále rostl, zatímco podíl jiných řešení klesal. IDC očekává, že tento trend bude pokračovat, neboť uživatelé letos berou větší ohled na náklady než kdykoli v minulosti a právě servery postavené na platformě x86 jim umožní výrazně snížit kapitálové i provozní výdaje.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud