Menu
CHIP Speedtest

10 miliard instalací: první aplikace pro Android dosáhla magické hranice

12.08.2020 18:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
10 miliard instalací: první aplikace pro Android dosáhla magické hranice

10 miliard instalací: první aplikace pro Android dosáhla magické hranice | foto: CHIP

Žádná aplikace nezobrazí v obchodě Google Play více instalací, ale mnoho uživatelů o ní ani neví: už jste někdy slyšeli o "Službách Google Play"? Aplikace Google překročila magický limit 10 miliard instalací.

Díky více než deseti miliardám instalací vytvořila aplikace Služby Google Play v obchodě Google Play ojedinělý rekord. Výpočet však není úplně spravedlivý: Služby Google Play jsou od verze Androidu 2.2 nedílnou součástí operačního systému. Jak je tedy možné, že mnoho uživatelů aplikaci vůbec nezná.

Služby Google Play: bez nich to prostě nejde

googleplay1

Aplikace Služby Google Play jsou nedílnou součástí Androidu. | Zdroj: CHIP archiv

Služby Google Play najdete na každém Androidu v2.2 a vyšším, na kterém je předem instalován software od Google.

Důvod je naprosto jednoduchý: aplikace slouží jako softwarové rozhraní pro různé služby Google a hardwarové komponenty, poskytuje základní funkce a slouží také pro poskytování aktualizací nainstalovaných aplikací. K aplikacím Google, které tyto služby využívají, patří Gmail, Mapy Google a samozřejmě Obchod Google Play. Pokud tyto aplikace využíváte, nemůžete se "Službám" vyhnout, protože zajišťuje jejich správnou funkci.

Existuje ale mnoho dalších aplikací třetích stran, které tyto služby používají: Služby Google Play jsou vyžadovány v okamžiku, kdy aplikace získá přístup k účtu uživatele u Google.

Takže pokud používáte smartphone s Androidem, vysoce pravděpodobně jste k celkovému počtu deseti miliard instalací přispěli také, i když jste si sami aplikaci z obchodu Google Play nestáhli.

Bez aplikace se dá jen těžko obejít

Dá se takřka s jistotou říci, že v dohledné době rekord Služeb Google Play jen těžko něco překoná. Toto softwarové rozhraní je pro celý systém tak důležité, že se alespoň v tuto chvíli nedá ničím nahradit.

Aplikace ale také vyžaduje rozsáhlá práva přístupů k softwaru i hardwaru příslušného zařízení a není jasné, jaké informace služby přenášejí přímo do Google. Většina uživatelů tak vlastně ani neví, co vše se o nich sbírá.

mohlo by vás také zajímat: skrytý pod aktualizací google – nebezpečný trojan pro android ukradne data a přístupové údaje

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.