Menu

12 zemí nyní používá EU digitální Covid certifikát. Dalších 16 stojí na startovní čáře

17.06.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
12 zemí nyní používá EU digitální Covid certifikát. Dalších 16 stojí na startovní čáře

12 zemí nyní používá EU digitální Covid certifikát. Dalších 16 stojí na startovní čáře | foto: Lukas Souza/Unsplash

Zavádění EU digitálního Covid certifikátu, který byl vytvořen kvůli volnému pohybu občanů EU mezi členskými zeměmi, je v plném proudu. 12 zemí tuto aplikaci už používá, ostatní země společenství jsou na dobré cestě ke spuštění 1. července.

Bezplatná mobilní aplikace má prostřednictvím QR kódu poskytovat digitální doklad o tom, že cestující občan EU byl očkován proti Covid-19, má platný negativní test na Covid-19 nebo nemoc prodělal. EU digitální Covid certifikát obsahuje omezené informace, jako je jméno cestujícího, datum narození a relevantní informace o stavu vakcíny či testu. Tyto údaje zůstávají v certifikátu a navštívené země je ve svých systémech neukládají ani neuchovávají. Evropa je nyní krátce za polovinou svého „spouštěcího“ měsíce.

Země, které covid pas využívají Země, které dokončují testovací fáze Země, které jsou v testovací fázi
Bulharsko Belgie Finsko
Česká republika Francie Maďarsko
Dánsko Holandsko Malta
Estonsko Island
Chorvatsko Irsko
Litva Itálie
Lotyšsko Lichtenštejnsko
Německo Lucembursko
Polsko Kypr
Rakousko Norsko
Řecko Portugalsko
Španělsko Rumunsko
Slovensko
Slovinsko
Švédsko
Švýcarsko

 

Počátkem tohoto měsíce mluvčí Evropské unie uvedl, že aplikace bude rozšířena i pro občany ze třetích zemí mimo členských zemí EU, včetně Spojených států. Držitelé EU digitálního Covid certifikátu by měli být vyjmuti z přeshraničních cestovních omezení, jako jsou například požadavky na povinnou karanténu.

Cestující ze Spojených států, kteří nežijí v EU, mohou EU certifikát získat, pokud o něj požádají vnitrostátní orgány členského státu, do kterého cestují. Osvědčení jim bude vydáno na základě důkazu, že byli očkováni vakcínou schválenou v EU nebo mají platný negativní test na Covid-19. Nicméně rozhodnutí, zda přijíždějícímu z USA použití této aplikace pro přeshraniční vstup poskytnout, je na každém jednotlivém členském státu EU.

Že to ale zatím v praxi moc nefunguje dokládá například i to, že čeští občané, kteří přijíždějí z dlouhodobého pobytu v USA a jsou očkováni v EU schválenou vakcínou, by se museli nechat dokonce přeočkovat.

cpmapa

Jak probíhá spouštění EU digitálního Covid certifikátu? Tmavě zelené státy už aplikaci používají. Světle zelené státy jsou připraveny ke spuštění a růžové ji testují. | Zdroj: ec.europa.eu

I další státy po celém světě intenzivně zavádějí digitální systémy, které jejich úřadům umožňují ověřovat stav očkování u přijíždějících cestujících. Například Japonsko letos v létě začne vydávat svým občanům cestujícím do zahraničí očkovací certifikáty Covid-19. Iniciativa nejprve začne s papírovou verzí certifikátu, později bude řešena aplikací pro smartphony, která bude založena na EU digitálním COVID certifikátu.

Kanada aktualizuje svou bezplatnou aplikaci ArriveCAN, která byla představena už v dubnu 2020, aby pomohla cestujícím dodržovat opatření na hranicích. Od konce listopadu 2020 jsou cestující v letecké dopravě směrem do Kanady povinni před nástupem na palubu předložit své informace elektronicky právě prostřednictvím aplikace ArriveCAN. Ta obsahuje jak cestovní a kontaktní informace, tak i plán karantény a sebehodnocení příznaků Covid-19. Nově bude poskytovat informace o parametrech vakcinace či testů.

Bidenova administrativa zatím myšlence „očkovacího pasu“ pro území USA odolává. Těsně před koncem května americký ředitel vnitřní bezpečnost, Alejandro Mayorkas, uvedl, že USA také „velmi pečlivě zkoumají“ vakcínové pasy pro mezinárodní cestování. Nicméně ještě týž den US DHS (Department of Homeland Security) oficiálně uvedl, že ve Spojených státech žádný federální pas o vakcinaci nebude existovat.

Občané států po celém světě nasazení digitálních certifikátů obecně podporují. V nedávném průzkumu agentury Ipsos dvě třetiny (66%) respondentů z 28 zemí uvedly, že očekávají široké používání pasů do konce roku 2021. Ve Spojených státech 71% dospělých podporuje očkovací pasy pro mezinárodní cestování. To je podobné s Francií (70%), ale je to méně než v Mexiku (86%), Austrálii (86%), Velké Británii (84%), Číně (83%), Itálii (79%), Japonsku (74%) a Německu (73%).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    ockovani

    zajimalo by mne,kdyz je cesky obcan naockovan v USA vakcinou Pfizer,a pojede zpet do ceske republiky,to jako bude bran neockovan?je absurdni,aby se nechaval znovu treba po 3 mesicich preockovavat,to je absolutni diskriminace cloveka.Jak to tedy vyresit?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení