Menu

123456, maminka, beruska – nejpoužívanější hesla za rok 2022. Není mezi nimi i to vaše?

04.02.2023 15:43 | Pavel Trousil + Přidat komentář
123456, maminka, beruska – nejpoužívanější hesla za rok 2022. Není mezi nimi i to vaše?

123456, maminka, beruska – nejpoužívanější hesla za rok 2022. Není mezi nimi i to vaše? | foto: Freepic

Často důvěrné a citlivé informace střeží jednoduché heslo. Až příliš častý případ - alespoň podle seznamu nejpoužívanějších hesel.

Nejlepší hesla jsou ta, která jsou dlouhá, složitá a náhodně vybraná. Problém je pak ale v tom, že si je těžko zapamatujete. Proto lidé bohužel často volí hesla jednoduchá a ještě používají stejné heslo k více účtům.

Společnost Nordpass na svých stránkách pravidelně zveřejňuje seznam nejčastěji používaných hesel. Vychází přitom z uniklých dat – konkrétně z asi z 3TB databáze. V seznamu nejčastějších hesel je uvedeno, kolikrát bylo určité heslo použito a jak dlouho by trvalo jeho prolomení. Většinou se jedná o sekundy.

pass-nahled

Nejčastěji používaná hesla jsou hodně jednoduchá. Alespoň podle přehledu společnosti NordPass. | Screenschot webu NordPass.

Česká republika vykazuje jeden z nejvyšších počtů uniklých hesel na obyvatele. Mezi padesáti analyzovanými zeměmi je na 2. místě. Z toho plyne, že Češi jsou vystaveni vysokému riziku úniku hesel. Kromě obvyklých slabých hesel, jako jsou snadné číselné kombinace a varianty „qwerty“, se v českém žebříčku vyskytují pozitivní a laskavá slova jako „maminka“, „pusinka“, „sluníčko“, „miláček“, „beruška“ apod. Zajímavé je, že tato slova častěji používaly ženy. Hodně se používají i jména a hesla související se sportem.

Pokud si složitější heslo nejste schopní zapamatovat, můžete použít nějakého správce hesel. Pak vám stačí znát jedno hlavní heslo a přes něj se dostanete k ostatním. Doporučujeme vám také tzv. dvoufaktorové ověřování, kdy se kromě hesla použije nějaký další faktor, jako číselný kód, nebo autentizační aplikace v chytrém telefonu.

Zdroj: NordPass

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    mnoho povyku pro nic

    Tohle je prostý následek vynucování hesel na stránkách, kde nemají hesla žádný smysl pro uživatele. Čech má zřejmě o kapku víc rozumu než průměrný Evropan, tak se na stránkách tv programu nebo obchodu s ponožkama na složitá hesla rád vykašle.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení