Menu

4K Blu-ray přehrávač – zatím prototyp

08.01.2015 09:51 | Pavel Trousil + Přidat komentář
4K Blu-ray přehrávač – zatím prototyp

4K Blu-ray přehrávač – zatím prototyp | foto: CHIP

Společnost Panasonic ohlásila, že se jí jako první na světě podařilo vyvinout technologii pro přehrávání Blu-ray disků s podporou nejnovějších technologií, např. rozlišení 4K nebo posíleného dynamického rozsahu (HDR). Tyto technologie by se měly stát standardem pro BR disky příští generace – ULTRA HD BLU-RAY. 

ppcpuegebefgtgkgc-bdt270-k-front-h141204-nahled

Prototyp přehrávače vybavený zmíněnými technologiemi je k vidění na mezinárodním veletrhu CES 2015). Je vybaven technologiemi pro zpracování videa a čtení optických disků, na kterých společnost Panasonic pracovala dlouhé roky. Díky nim dokáže přístroj přehrát záznam v rozlišení 4K (3840×2160 obrazových bodů) při frekvencí 60p a kromě toho podporuje nejnovější technologie zpracování obrazu, např. systém posílení dynamického rozsahu HDR.

Mezi další přednosti patří široké rozpětí barev (gamut) ve standardu BT.2020, což vylepšuje barevné podání, a účinná kompresní technologie HEVC (H.265)/ umožňující přehrávání Blu-ray disků frekvencí 100 Mb/s. Celkově to znamená další zlepšení obrazové kvality v porovnání se současnou generací Blu-ray přehrávačů.

Standardy pro Blu-ray disky byly vyhlášeny v roce 2002 a Panasonic od té doby pracuje na jejich vylepšování. V roce 2004 společnost představila první Blu-ray rekordér s kapacitou 50 GB a schopností ukládat záznam na oboustranné disky, v roce 2008 jako první vyvinula technologii přehrávání 3D Blu-ray disků v rozlišení Full-HD.

Kdy se tento produkt dostane do prodejen, zatím není jasné. Panasonic zatím prodává Blu-ray přehrávače schopné přehrávat 3D filmy a převádět Blu-ray materiál do 4K Ultra HD rozlišení a 2D na 3D obsah. Jde například o přehrávač Panasonic DMP-BDT270.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení