Menu

Adobe plánuje poskytovat Photoshop zdarma: webová verze bude rozšířena o další funkce

16.06.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Adobe plánuje poskytovat Photoshop zdarma: webová verze bude rozšířena o další funkce

Adobe plánuje poskytovat Photoshop zdarma: webová verze bude rozšířena o další funkce | foto: Emily Bernal/Unsplash

Na podzim loňského roku Adobe vydala novou verzi aplikace Photoshop, která běží jako webová aplikace přímo v prohlížeči. K potřebným úpravám obrázků si uživatelé nemusejí nic dalšího instalovat. Tato webová verze nyní bude zdarma – v Kanadě už se testuje.

Photoshop je zlatý standard pro profesionální úpravy obrázků a fotografií. Software ale také tvoří samostatný svět s propojeným cloudem a poměrně rozsáhlou nabídkou různých komponent ke stažení. Není se tedy co divit, že mnoho uživatelů si přeje rychlejší řešení bez instalace. Nejlépe Photoshop v prohlížeči.

Od podzimu loňského roku je webová aplikace k dispozici v beta verzi. Zatím je přístupná pouze předplatitelům Photoshopu, ale do budoucna by Adobe mohl základní funkce aplikace zpřístupnit všem, a to zdarma. Podle informací serveru The Verge podobný bezplatný model Adobe už testuje v Kanadě. Beta verze aplikace Photoshop on Web ukazuje, jak by taková aplikace mohla do budoucna vypadat.

Photoshop v prohlížeči: požadavky a spuštění

photosshoponweb-1

Otevření obrázku je v tuto chvíli stále poměrně těžkopádné. | Zdroj: Photoshop

Webová aplikace je skvělá v tom, že potřebujete pouze přístup k internetu a můžete hned začít využívat její funkce. Photoshop pro Web vyžaduje prohlížeč na bázi Chromia, například tedy Chrome nebo Edge. Adobe ale na svém webu v sekci často kladených otázek uvádí, že na podpoře Firefoxu se pracuje.

Kromě toho je pro přístup ke cloudu samozřejmě potřebný účet Adobe. Každý, kdo by chtěl v tuto chvíli využívat funkce pro úpravy, potřebuje také placené předplatné služby Creative Cloud s aplikací Photoshop. Jinak lze obrázky pouze prohlížet.

Ovládání funguje obvyklým způsobem jako ve Photoshopu, takže uživatelé desktopové verze se rychle zorientují.

Webová verze Photoshopu je silně redukována

photosshoponweb-2

Snadná spolupráce na obrázcích je jedním z praktických důvodů pro použití aplikace Photoshop v prohlížeči. | Zdroj: Photoshop

Nečekejte, že se v prohlížeči najednou spustí kompletní Photoshop. Rozsah funkcí je v beta verzi značně omezen, ale už jsou k dispozici jednoduché nástroje pro vrstvy, výběr a maskování.

Každopádně Adobe stále pracuje na postupném rozšiřování funkcí. Nástroje, jakými jsou například Opravy, některé funkce pro výběr barev a filtry už lze používat i ve webové verzi.

Další výhodou Photoshopu v prohlížeči je snadná týmová spolupráce. Obrázky může komentovat nebo přímo upravovat několik uživatelů společně. K nahrání a sdílení souborů sice potřebujete aplikaci Photoshop a další z jeho rodiny, ale v zásadě můžete Photoshop v prohlížeči používat zdarma, pokud vás k úpravám vyzve jiný uživatel.

V současné době jsou podporovány následující typy souborů: PNG, JPEG, PSD, PSDC, TIFF, HEIC a PSB.

Slibný směr pro Photoshop v prohlížeči

Jen minimum uživatelů bude pravděpodobně potřebovat v prohlížeči kompletní Photoshop. Nabídka jeho zeštíhlené verze s nejdůležitějšími základními funkce zdarma proto zní velmi slibně. Uvidíme, jak dopadne první uživatelský test v Kanadě a kdy Adobe zavede model freemium po celém světě.

Zdroj: The Verge

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení