Menu
CHIP Speedtest

Android 12: Google odhaluje první funkce nového operačního systému

08.10.2020 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Android 12: Google odhaluje první funkce nového operačního systému

Android 12: Google odhaluje první funkce nového operačního systému | foto: JD Hancock/Foter.com

Android 11 je stále relativně čerstvý, ale Google už začíná hovořit o jeho nástupci, Androidu 12. Měl by být více otevřený aplikačním platformám třetích stran.

Zavádění Androidu 11 Google oficiálně zahájil teprve nedávno. Některé vlajkové modely smartphonů jsou už novým systémem vybaveny, ostatní uživatelé budou muset být trpěliví o něco déle. Ačkoliv se aktualizace doposud nedostala ke všem uživatelům, Google překvapivě oznámil první podrobnosti o dalším nástupci.

Android 12: Google zveřejnil první detaily

Ve svém blogovém příspěvku Google oznámil, že nástupce Androidu 11 by se měl objevit v roce 2021. Kromě toho by mě být mobilní operační systém v nové verzi více otevřenější aplikacím třetích stran.

Už nyní si uživatelé Androidu mohou instalovat alternativní platformy obchodů s aplikacemi. Kromě "domácího" obchodu Google Play je například na smartphonech Galaxy také instalován Galaxy App Store od Samsungu. Google zde zobrazuje pouze oznámení, že možná používáte nebezpečný zdroj.

Do budoucna Google chce prozkoumat i další obchody a poté je zahrnout jako bezpečné poskytovatele. Uvídíme, zda tak budou na nové smartphony s Androidem 12 předem instalovány i další obchody, například Epic Store. Faktem je, že každý další poskytovatel je přímým konkurentem obchodu Google Play.

Android 12: co dělá Google jinak než Apple

andoid122

U platforem obchodů s aplikacemi sledují Google a Apple zcela odlišné strategie. | Zdroj: paulswansen/Foter.com

Apple jde zcela jiným směrem. Na rozdíl od Googlu, který se hodlá více otevřít aplikačním platformám třetích stran a integrovat do nové verze mobilního operačního systému více poskytovatelů, Apple to přísně odmítá. Vedle svého App Storu už nechce na iPhonech nabízet další obchody. Úřad na ochranu hospodářské soutěže EU už proto obdržel stížnost na zneužívání monopolu.

Uživatelé Androidu zde mají jasnou výhodu. Kvůli právnímu sporu už například nemohou majitelé iPhonů instalovat nebo aktualizovat hru "Fortnite", která se stala fenoménem hlavně pro mládež. Ačkoliv už hra není k dispozici ani v Google Play, odkud byla také odstraněna, je možné si ji instalovat z platformy Epic Store.

Povolení externích poskytovatelů ale s sebou nese svá rizika. Objevují se například opakovaná varování před nebezpečnými aplikacemi pro Android, které by uživatelé rozhodně neměli instalovat, případně je ze svých zařízení urychleně odstranit.

mohlo by vás také zajímat: Google dále rozšiřuje skvělou službu svých Map – Live View

ANKETA: Provádíte pravidelné aktualizace svého systému?

96%
4%
Celkem hlasů: 243

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.