Menu

Abychom už nikdy nezabloudili: Mapy Google vylepšují novou špičkovou funkci

07.10.2020 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Abychom už nikdy nezabloudili: Mapy Google vylepšují novou špičkovou funkci

Abychom už nikdy nezabloudili: Mapy Google vylepšují novou špičkovou funkci | foto: fdecomite/Foter.com

Mapová služba od Google už nějakou dobu nabízí speciální funkci Live View, která výrazně usnadňuje navigaci v neznámém prostředí. Nyní Google představil řadu praktických inovací, které tuto funkci ještě vylepšují.

Funkce Live View v Mapách Google využívá funkci rozšířené reality. Navigační systém porovnává data snímaná objektivem smartphonu a porovnává je s informacemi, uloženými v mapovém systému. Tím se na displeji vytvoří kombinované zobrazení, ve kterém je uživateli usnadněna navigace pomocí šipek, ukazatelů vzdálenosti a dalších pomocných prvků. To může být velmi praktické například na dovolené, kde se uživatelé mohou ocitnout na zcela neznámých místech.

Google nyní oznámil, že brzy Live View vylepší o několik nových funkcí. Pravděpodobně nejzajímavější z nich je schopnost automaticky rozpoznat a označovat konkrétní budovy, místa nebo památky, a to včetně vzdálenosti. Mělo by to pomoci rychlé orientaci, kde se v daný okamžik nacházíme. Ve svém blogovém příspěvku Google jako příklad uvádí Empire State Building v New Yorku nebo Pantheon v Římě. V kombinaci s už známými navigačními šipkami rozšířené reality by se s funkcí Live View už uživatelé mohli ztratit jen ve velmi výjimečných případech.

Pro začátek by měly být orientační body k dispozici v následujících městech: Amsterdam, Bangkok, Barcelona, ​​Berlín, Budapešť, Dubaj, Florencie, Istanbul, Kuala Lumpur, Kjóto, Londýn, Los Angeles, Madrid, Milán, Mnichov, New York, Osaka, Paříž, Praha, Řím, San Francisco, Sydney, Tokio, Vídeň.

liveview1

Pojmenování orientačních a významných bodů usnadní navigaci v neznámém prostředí. | Zdroj: Google

Mapy Google: spuštění Live View přímo z navigace

Asi před dvěma lety Google představil kombinovanou navigaci. Zobrazuje uživatelům různé možnosti přepravy, jak se dostat z bodu A do bodu B. Například na kole k autobusu, autobusem na vlak apod. Uživatelé Map Google budou mít brzy možnost přímo z navigace spustit funkci Live View. To je zvlášť důležité na začátku trasy, kdy potřebujete vyrazit tím správným směrem.

liveview2

Uživatelé mohou spustit funkci Live View přímo z navigace. | Zdroj: Google

Další možnosti pro sdílení vaší polohy

Uživatelé také mohou prostřednictvím Map Google už nějakou dobu sdílet svou polohu s ostatními. Snadno tak dají vědět přátelům, kde se momentálně nachází. U smartphonů vybavených ARCore nebo ARKit Google chce do budoucna integrovat živý náhled přímo do sdílení polohy. Mohli byste tak přímo vidět, kde se dotyčný nachází a jak je daleko. Hned se také se zobrazuje trasa na jeho místo, a to pomocí šipek a dalších doplňkových objektů. Uživatelé zařízení Google Pixel už novou funkci mají k dispozici, ostatní uživatelé Androidu a iOS se jí snad brzy dočkají.

liveview3

Díky funkci Live View v kombinaci se sdílením polohy bude snazší najít ostatní uživatele. | Zdroj: Google

Přesnější praporek v Live View

Dalším zajímavým vylepšením je mnohem přesnější označení cílového bodu v Live View. K získání přesnější informace o tom, kde a jak daleko se nachází cílový bod, se v budocnu použijí i typografická data. Podle informací Google budou všechny zmíněné novinky uživatelům Androidu a iOS aktivovány v příštích několika týdnech.

liveview4

Díky využití topografických dat budou vzdálenosti v Live View brzy mnohem přesnější. | Zdroj: Google

mohlo by vás také zajímat: google končí s virtuální realitou – americký gigant se vydá jiným směrem

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení