Menu

Aplikace České peníze pro Android

26.02.2013 13:15 | Redakce Chip + Přidat komentář
Aplikace České peníze pro Android

Aplikace České peníze pro Android | foto: CHIP

České bankovky a mince a jejich ochranné prvky si mohou do detailu prohlédnout uživatelé mobilních zařízení s operačním systémem Android. Aplikace České peníze pro chytré telefony nebo tablety s tímto operačním systémem je února zdarma ke stažení na Google Play.

Aplikace České peníze pro mobilní zařízení s operačním systémem Android nabízí detailní snímky a popisy všech českých bankovek a mincí, včetně obrazového i textového průvodce ochrannými prvky. Hodit se bude každému, kdo chce mít po ruce jednoduchý návod na určování pravosti a platnosti českých peněz, aplikaci ale ocení i turisté, kteří poprvé cestují do České republiky a neznají zdejší měnu. Česká a anglická verze aplikace je zdarma ke stažení v Google Play - obchodě s aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android.

Průvodce kontrolou ochranných prvků bankovek nabízí aplikace České peníze pomocí simulace jejich nasvícení UV světlem, prvky viditelné proti světlu představí funkce podsvícení a u přístrojů, které mají akcelerometr (čidlo pro rozpoznávání změn v rychlosti, směru a pohybu v prostoru), je možné pozorovat také efekt opticky proměnlivé barvy patrný při sklopení bankovek s inovovanými vzory.

Pro ČNB aplikaci vyvinula společnost Zentity. Už na počátku roku 2012 ČNB představila aplikaci České peníze pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS. Za jeden rok si ji stáhlo přes 11 tisíc uživatelů. Na konci roku 2012 ČNB představila webovou stránku a interaktivní vzdělávací výstavu „20 let chráníme českou korunu“, která na sadě interaktivních her představuje hlavní poslání ČNB, včetně péče o plynulost peněžního oběhu a ochrany bankovek. Podrobné prozkoumání platných českých bankovek a mincí na počítači umožňují také webové animace České bankovky a České mince. Na webu ČNB jsou dále ke stažení a vytištění brožury Bankovky a mince a Průvodce ochrannými prvky bankovek.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení