Menu

Aplikace, která (momentálně) předčí WhatsApp i Facebook

21.05.2018 17:51 | Josef Mika + Přidat komentář
Aplikace, která (momentálně) předčí WhatsApp i Facebook

Aplikace, která (momentálně) předčí WhatsApp i Facebook | foto: CHIP

Nejvíce stahovanou aplikací na světě pro iPhone v prvním čtvrtletí roku 2018 není ani WhatsApp ani Facebook.

Podle zprávy americké společnosti Sensor Tower vede žebříček nejstahovanějších aplikací čínská appka Douyin. Mimo Čínu je známá jako Tik Tok a jedná se v podstatě o klon populární aplikace musical.ly.

Jak uvádí anglický web Quartz, aplikace Tik Tok je velmi populární, zejména v asijském regionu. Byla vyvinuta v pekingské společnosti Bytedance a na zařízeních iOS v prvním čtvrtletí z pohledu počtu downoladů předčila oba giganty WhatsApp a Facebook. Podle Sensor Tower dosáhla Tik Tok celosvětově zhruba 45 milionů stažení.

Koncept Tik Tok připomíná oblíbenou aplikaci muzical.ly: V sociální síti uživatelé sdílejí hudební selfie klipy o délce až 15 sekund. Podle studie společnosti Jinguang je Tik Tok případně Douyin nainstalován na 14 procent všech smartphonů provozovaných v Číně. Zajímavé je, že Bytedance jako tvůrce Tik Tok získal muzical.ly od původního developera teprve v loňském roce. Podle interních zdrojů mají obě aplikace dohromady již 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

Tik Tok: Jedna z nejúspěšnějších aplikací roku

Tik Tok byla propuštěna v září 2016 pod jménem Douyin. Podobně jako Snapchat a Instagram mají uživatelé příležitost zpestřit své videoklipy různými efekty, filtry a 3D samolepkami, aby je udělali zajímavější. Chcete-li se registrovat, musíte mít účet na Facebooku, Twitteru nebo Googlu. Registrace e-mailem je také možná.

Pokud sečteme počty stažení s Androidem a iOS,  byla Tik Tok šestou nejúspěšnější aplikací v prvním čtvrtletí roku 2018 - těsně za Facebookem, WhatsApp a Instagramem. Navíc je třeba poznamenat, že čínští uživatelé mohou aplikaci dostávat pouze od poskytovatelů třetích stran, protože obchod Google Play je v Číně zakázán. To jen ukazuje, jak populární Tik Tok nebo Douyin mimo Čínu je.

Dlouhodobý pohled

Počty stažení Tik Tok mluví samy za sebe. Aplikace pravděpodobně bude letos jedním z největších trendů. Zvláště mladí uživatelé smartphonů z Asie se zdají být aplikací úplně poblázněni. Je však sporné, zda se Tik Tok může z dlouhodobého pohledu stát celosvětově tak vážným konkurentem Snapchatu, Instagramu a podobných aplikací. Pohled do minulosti ukazuje, že srovnatelné aplikace, jako je Vine, Dubsmash a naposledy musical.ly, často zažily dechberoucí vzestup, ale rozruch, který kolem nich panuje, po kratší nebo delší době pomine.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení