Menu

Aplikace pozná podle obličeje vaše dvojče: proč byste jí neměli důvěřovat

24.10.2019 06:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Aplikace pozná podle obličeje vaše dvojče: proč byste jí neměli důvěřovat

Aplikace pozná podle obličeje vaše dvojče: proč byste jí neměli důvěřovat | foto: CHIP

Které celebritě jste nejvíce podobní? To slibuje prozradit aplikace Gradient Photo Editor, která momentálně boduje v žebříčku stahování. V testu však prokazuje jisté nesrovnalosti, o kterých byste měli vědět. A nejde jen o to, jakým způsobem bude s vašimi fotkami nakládat.

FaceApp spustil před nedávnem obrovskou vlnu zájmu a rázem takřka všichni uživatelé začali proměňovat své tváře a zkoušet si, jak by vypadali mladší nebo jak budou vypadat za pár let. Doslova přes noc se z aplikace stal obrovský trend.  Nyní podobným cyklem prochází i aplikace Gradient Photo Editor. Kromě různých filtrů, která vás mohou, ale také nemusí moc bavit, slibuje především jednu věc.

Aplikace vám ukáže, jaké celebritě jste nejvíce podobní. Na sociálních médiích mnoho uživatelů sdílelo své vtipné výsledky, dokonce i samotné známé osoby jako např. moderátor americké talk show Jimmy Kimmel, který podle aplikace Gradient vypadá úplně stejně jako Matt Damon.

Gradient: jak bezpečná je nová aplikace budící velký zájem?

Podobně jako u aplikace FaceApp je i u Gradientu otázka, jak je zaručeno soukromí uživatelů. Aplikaci vytvořila firma Ticket To The Moon, Inc., neznámá společnost z Delaware ve Spojených státech. Na Google Play, App Store ani webových stránkách aplikace nenajdete žádné další podrobnosti o samotném vývojáři.

Každopádně zde si můžete přečíst podmínky užívání aplikace. Uvádí se v nich, že společnost si nebude nárokovat obrázky a údaje o zobrazených osobách pro sebe ani je prodávat jiným poskytovatelům služeb nebo reklamním firmám. Některá data mohou být využita ke zlepšení a testování programu k dosažení lepších výsledků. Rovněž se zde také uvádí, že některá data mohou být použita dalšími společnostmi, které jsou součástí skupiny, do které patří i Ticket To The Moon. Které firmy to jsou, nebo které stojí za tvůrcem aplikace, ovšem vysvětleno není.

Gradient - You Look Like, Android App 1.2.1 uspokojivý
Aplikací Gradient pro Android můžete snímky na svém smartphonu dodatečně zpracovávat pomocí filtrů a efektů. Placená aplikace. stáhněte si

Chytnete se s aplikací Gradient do pasti předplatného?

gradientapp1

Drahá hračka s nejistotou, co se bude nadále dít s poskytnutými obrázky.

Gradient je k dispozici ke stažení zdarma, každopádně po skončení třídenního testovacího období musíte zaplatit měsíční poplatek ve výši 550 Kč. Samozřejmě, že jde o naprosto nesmyslně astronomickou cenu za takovou aplikaci. Vývojáři pravděpodobně spekulují, že uživatelé na nutnost placení předplatného po skončení zkušebního období zapomenou a oni tak mohou vydělat nějaké peníze.

Po instalaci aplikace se při jejím otevření zobrazí okno, které je určeno verzi Gradient Premium. Zde budete vyzváni k zadání způsobu platby. V testu Chipu se podařilo na Androidu a iOS okno zavřít a stále přistupovat k funkcím aplikace. Zadání údajů o způsobu platby nebylo nutné.

Přesto: pokud byste si chtěli Gradient stáhnout, měli byste určitě zkontrolovat, zda nebylo aktivováno předplatné. Pokud ano, musíte jej definitivně zrušit 24 hodin před koncem třídenní zkušební doby. Samotná odinstalace aplikace však nestačí. Předplatné musí být také zrušeno v obchodě Google Play nebo App Store.

Vyzkoušet či nikoliv?

Gradient Photo Editor je cetka pro zábavu, nic víc. Pět zkoušek v průběhu testu ukázalo pět různých výsledků – se stejným zdrojovým obrázkem. Vývojáři také zřejmě spoléhají na pochybný model předplatného a lákají na třídenní zkušební verzi, po jejímž uplynutí musíte zaplatit. Pokud si aplikaci chcete stáhnout, měli byste tomu věnovat pozornost. Podobně jako u FaceApp by uživatelé měli mít také na paměti, že doposud není jasné, co vývojáři a provozovatelé aplikace dělají se všemi nahrávanými obrázky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.