Menu
CHIP Speedtest

Apple potvrzuje: uvedení iPhone 12 se odkládá

10.08.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple potvrzuje: uvedení iPhone 12 se odkládá

Fanoušci Applu marně čekali na zajímavé inovace v současném iPhonu 11 – o to větší naděje vkládají do nadcházejícího iPhonu 12. Co tedy mohou od připravované verze iPhonu 12 očekávat?

Řada smartphonů od Apple patří k celosvětově k nejoblíbenějším a jejich fanoušci si užívají i modely Apple iPhone 11. Ve srovnání se současným vrcholným modelem chytrého telefonu se u nadcházející verze iPhonu 12 očekávají některé změny a inovace. O iPhone 12 už koluje spousta informací, tak se všechny známé pokusíme shrnout.

iPhone 12: cena a termín uvedení

iphone121

Kdy Apple uvede tolik očekávanou keynote o nových smartphonech zatím nikdo neví.

Ceník nových iPhonů 12 zveřejnil informovaný uživatel Twitteru, Jon Prosser:

  • iPhone 12 s 5,4" displejem (5G + OLED + duální fotoaparát): 649 USD
  • iPhone 12 s 6,1" displejem (5G + OLED + duální fotoaparát): 749 USD
  • iPhone 12 Pro s 6,1" displejem (fotoaparát s třemi objektivy a snímačem Lidar): 999 USD
  • iPhone 12 Pro s 6,7" displejem (fotoaparát s třemi objektivy a snímačem Lidar): 1099 USD

Tyto informace později revidoval analytik Jeff Pu, který tvrdí, že nadcházející modely smartphonů budou dražší, než se původně myslelo. Podle jeho informací by iPhone 12 s 5,4" displejem (5G + OLED + dvojitý fotoaparát) měl být za 749 USD a cena verze s 6,1" displejem by se měla pohybovat mezi 799 a 849 USD. Není však jisté, zda se navýšení cen bude vztahovat i na modely Pro nebo Pro Max.

To, co už několik měsíců pronásledují různé fámy, bylo oficiálně potvrzeno Applem: nové modely nebudou v prodeji v září tohoto roku, jak bylo u předchozích modelů obvyklé. Společnost Apple očekává, že zařízení bude k dispozici "o několik týdnů později", jak uvedl v oznámení pro investory finanční ředitel Luca Maestri. Už léta Apple uvádí nové modely smartphonů vždy v září. V roce 2017 došlo k výjimce, tehdy se špičkový model iPhone X na trhu objevil až v listopadu.

iPhone 12: nová čipová sada

Podle dostupných informací by čipy osazené do modelů 5G řady iPhone 12 měly stanovit nové standardy v oblastech výkonu a spotřeby. Jak uvedla Phonearena, výrobce čipů TSMC z Tchajwanu už vyrábí 5nm chipsety pro A14. Ze stejné továrny pocházejí také procesory Qualcomm Snapdragon a jsou osazeny ve mnoha chytrých telefonech s Androidem.

Podle interních informací by nové čipy iPhonu neměly být pouze o 15 % rychlejší, než řada A13 v iPhone 11 nebo Snapdragon 865+. Řada A14 se také může pochlubit energetickou úsporou až 30 %. I s méně kapacitními akumulátory tak může nový model vydržet déle, než předchozí.

Pro srovnání SoC A13 Bionic použitý v iPhone 11 byl vyroben 7nm technologií, díky které se dalo do čipu vměstnat 8,5 miliardy tranzistorů. Díky 5nm výrobní metodě jich může být pro iPhone 12 až 15 miliard, což přinese výrazně vyšší provozní rychlost pro procesorovou řadu A14.

iPhone 12: modely, displeje a design

Apple by měl nabídnout čtyři různé modely iPonu 12. Ty by se měly od sebe lišit především velikostí, displejem a počtem objektivů fotoaparátu. Očekávané jsou dvě menší verze s dvojitými fotoaparáty, dva modely iPhonu 12 s třemi objektivy fotoaparátu by měly být navíc vybaveny podporou 5G. Předpoklad čtyř modelů byl také podpořen jedním z operátorů: T-Mobile Nizozemsko na svých stránkách stručně uvedl následující čtyři modely iPhonu 12:

  • iPhone 12
  • iPhone 12 Max
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max

Nastavení beta verze iOS 14 pro vývojáře také naznačovalo, že v budoucbu můžeme očekávat u nových modelů iPhonů 120Hz displeje. Výrobci smartphonů s Androidem byli v této oblasti o krok napřed před Applem. Podle insidera z oboru, Maxe Weinbacha, by modely se 120Hz frekvencí zobrazení měly být realizovány pouze tehdy, pokud se podaří dodat stoprocentně kvalitní produkt. Jinak se zůstane u 60Hz displejů. Kromě toho se dá očekávat, že Apple bude dodávat iPhone 12 s technologií Touch ID na displeji.

Pokud bude použita zobrazovací frekvece 120 Hz, dá se očekávat i použití technologie ProMotion. Ta přizpůsobí rychlost obnovení obrazu charakteru aktuálního obsahu, takže při méně složitých procesech lze snížit, aby se šetřil akumulátor.

Navíc se spekuluje, že Apple se vzdaluje od vize velkých otvorů v displeji a rozhodl se pro jejich menší provedení. Z pohledu designu se také chce více orientovat na dřívější modely, jakým byl například iPhone 5s. Namísto zaoblených hran se Apple více zaměří na výraznější úhly a bývalý design upraví do moderního vzhledu s několika dalšími změnami. O tom informuje expert na technologie Apple, Ming-Chi Kuo, na serveru 9to5mac.

Kanál na YouTube s názvem EverythingApplePro vytvořil na základě četných uniklých informací renderovaný model iPhonu 12.

iphone122

Takto by nakonec design iPhonů 12 mohl vypadat.

Technika iPhonu 12: fotoaparát a akumulátor

Jak už jsme uvedli výše, zasvěcené zdroje uvádí, že dva nejlepší modely nové řady iPhonu 12 budou vybaveny fotoaparátem se třemi čočkami, zatímco levnější verze mohou mít pouze dva objektivy.

Dalším velmi diskutovaným tématem je, že mnoho analytiků očekává vybavení nových modelů funkcemi, jakými jsou "3D Sensing System" a "Motion Control". Sestava objektivů by proto mohla být rozšířena o další senzor, který připomíná technologii Lidar (Light Detection and Ranging), představenou v iPadu Pro 2020. iPhone 12 by se tak mohl objevit s čidlem 3D-Time-of-Flight-Sensor, který využívá laserovou technologii k výpočtu prostorových informací o objektech. To by kromě fotografování mohlo také zlepšit funkce AR. Zde se dá očekávat, že Lidarem budou vybaveny pouze špičkové modely.

Aby se na displeji vytvořilo více místa, někteří analytici předpokládají, že výřez na displeji iPhonu 12 pro přední objektiv je navržen tak, aby byl menší než u předchozího modelu. Je potřeba instalovat fotoaparát TrueDepth tak, aby nemusela trpět kvalita selfie. Informoval o tom server Macrumors na základě zpráv od analytika Apple, Ming-Chi Kuo, Barclays, a informační agentury Bloomberg.

Aby bylo možné splnit energetické nároky 120Hz obrazovky a technologie 5G, odborníci v současné době předpokládají, že v top modelech řady iPhone 12 by měl být osazen akumulátor s kapacitou alespoň 4000 mAh. Varinta Max, největší verze zařízení, by dokonce mohla mít akumulátor 4400 mAh. Je představitelná i varianta, že oproti tomu Apple na kapacitě akumulátorů levnějších modelů výrazně ušetří.

iPhone 12: informace k iOS14

Nové generace iPhonů bývají standardně vybaveny nejnovější verzí iOS. Apple chce samozřejmě také poskytnout hlavní aktualizace operačního systému a rozšířit jej o nové funkce, které uživatelům usnadní život. Kromě některých vylepšení pro fitness by iOS 14 pro iPhone měl přinést také novou úvodní obrazovku, která zkopírovala některé funkce z Androidu.

mohlo by vás také zajímat: skvělá funkce je v ios14 – uživatelé androidu si ji mohou dopřát také a velmi snadno


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení