Menu

Skvělá funkce je v iOS 14: i uživatelé Androidu si ji mohou dopřát velmi snadno

24.07.2020 11:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Skvělá funkce je v iOS 14: i uživatelé Androidu si ji mohou dopřát velmi snadno

Skvělá funkce je v iOS 14: i uživatelé Androidu si ji mohou dopřát velmi snadno | foto: CHIP

Spolu s iOS 14 budou letos smartphony iPhone vybaveny mnoha novými funkcemi. Některé z nich už Android má, ale spousta vychytávek mu stále ještě chybí. iPhony budou umět brzy zobrazit, které aplikace živě přistupují k mikrofonu a fotoaparátu. Bezplatná aplikace to umí i na Androidu.

Co se týče nových updatů iOS, ozývá se kritika Applu, že v některých ohledech kopíruje Android. To může být v některých případech pravda. Widgety, které by se měly prostřednictvím iOS 14 letos v létě objevit i na iPhonech, jsou už léta pevnou součástí Androidu. Platí to ale i naopak: uživatelé systému Android mohou majitelům iPhonů některé funkce jen závidět a na jejich zavedení do Androidu dlouho čekat.

Jedna z funkcí, která je nově představena v iOS 14, zaujme svou jednoduchou vynalézavostí a je hlavním přínosem především pro příznivce zabezpečení. V okamžiku, kdy bude k mikrofonu nebo fotoaparátu mobilního telefonu přistupovat některá z aplikací, zobrazí se zelený nebo oranžový indikátor. To hned upozorní v každé chvíli, kdy by kterákoliv z aplikací měla čmuchací tendence. Android zatím podobnou funkci nenabízí, ale malá aplikace Access Dots ji dokáže doplnit.

Stáhněte si: Access Dots

accessdot-logo

Access Dots - Android App 1.0

CHIP hodnotí Dobrý

Díky aplikaci Android „Access Dots“ můžete díky barevnému indikátoru vidět, kdy aplikace přistupují k vašemu fotoaparátu nebo mikrofonu.

Stáhněte si

 

Výhody
indikuje použití fotoaparátu a mikrofonu
nastavení pro barvu a umístění indikujícího bodu
Nevýhody
nezobrazuje název přistupující aplikace

Access Dots: upozornění na aktivaci kamery a mikrofonu

accessdots1

Malým bodem aplikace upozorní ve chvíli, kdy se na smartphonu používá kamera nebo mikrofon.

Aplikace funguje velmi jednoduše: jakmile zaregistruje přístup k fotoaparátu nebo mikrofonu na smartphonu, oznámí to rozsvícením malého bodu na okraji obrazovky. Je to praktické ve chvíli, kdy chcete odhalit sledující aplikace, nebo jak často Instagram, Snapchat a další obrázkové či sociální aplikace používají svá oprávnění. Sociální sítě jsou v tomto ohledu docela ukázněné. Pouze Snapchat tvrdohlavě přistupuje k fotoaparátu i ve chvíli, kdy jen procházíte seznamem přátel.

K identifikaci aplikací Access Dots používá službu usnadnění přístupu, jejíž aktivaci je potřeba povolit. Aplikace nabízí mnoho možností nastavení, ale název aplikace aktivně přistupující k mikrofonu a fotoaparátu zatím zobrazit neumí. Můžete si však změnit barvu indikujících teček a vybrat místo, kde se mají zobrazit.

Bezpečnostní experiment a prevence

Access Dots je vhodnou pomůckou především pro uživatele, kteří by rádi sledovali zvědavost aplikací instalovaných na jejich smartphonu. To ale není vše: pokud jste Access Dots aktivovali a po instalaci nějaké nové aplikace si všimnete nárůstu počtu indikací ve srovnání s předchozím provozem, jistě za to bude zodpovědná tato aplikace. Malý obslužný program je tedy vhodný nejen pro experimenty s nainstalovanými aplikacemi, ale může také dobře fungovat jako výstražný nástroj pro nebezpečné aplikace.

mohlo by vás také zajímat: 25 nebezpečných aplikací obsahujících malware, které byste měli okamžitě smazat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.