Menu
CHIP Speedtest

Autonomní koloběžky Segway-Ninebot

10.09.2019 11:10 | Martin Kučera
Autonomní koloběžky Segway-Ninebot

IFA 2019: Zajímavou technologickou inovací představenou na veletrhu IFA v Berlíně je autonomní elektrická koloběžka Segway-Ninebot KickScooter T60 řízená umělou inteligencí.

Společnost Segway-Ninebot na výstavě IFA 2019 v Berlíně předvedla několik nových výrobků. Vedle inovovaných klasických a terénních segwayů a autonomních robotů pro automatické doručování zásilek v rámci kancelářských budov, to byla mobilní kamerová vozítka a nová řada koloběžek pro jednotlivce i sharingové firmy se zajímavým dojezdem okolo 60 kilometrů na jedno nabití.

min04

Úplnou novinkou je elektrická koloběžka KickScooter T60 určená zejména pro sdílení. Tříkolé vozítko samo udrží stabilitu a díky centrálnímu systému provozovatele se samo dokáže přesouvat k nabíjecí stanici nebo na své stanoviště. To samozřejmě zásadně snižuje náklady na provoz sítě sdílených vozítek. Koloběžka při autonomním pohybu využívá instrukcí operátora a centrálního systému a podobně jako samořiditelná auta senzory sleduje okolí, mapové podklady a využívá blíže neurčenou část umělé inteligence a samorozhodování. To tedy znamená, že v reálném provozu by se koloběžky měly samy pohybovat v rámci přidělené oblasti a optimalizovat svou dostupnost podle zájmu uživatelů. Na konkrétnější informace je zatím uvaleno embargo, včetně základních otázek bezpečnosti a provozu a úvah o možném využití chodníků, vozovek, uzavřených oblastí nebo cyklostezek.

min02

Výrobce bohužel na výstavě nepředvedl ani funkční vzorek a tak navzdory ujištění, že už o koloběžky projevily zájem společnosti Uber a Lyft, začíná se s testováním a jsou známy plány pilotního provozu v prvním čtvrtletí 2020, nedá se očekávat, že bychom se v nejbližší době potkávali s autonomními vozítky brázdícími samovolně ulice. Cena T60 by se měla pohybovat okolo 33 000 Kč.

min03

Čínská společnost Segway-Ninebot vznikla sloučením americké firmy Segway a čínského výrobce koloběžek Ninebot. Ten je velkovýrobcem vozítek, které dodal například i start-upu Lime, provozujícímu síť sdílených koloběžek v Praze.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení