Menu

Freeware vytvoří složité heslo: jeho prolomení ani nemá význam zkoušet

24.05.2021 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Freeware vytvoří složité heslo: jeho prolomení ani nemá význam zkoušet

Freeware vytvoří složité heslo: jeho prolomení ani nemá význam zkoušet | foto: Christoph Meinersmann/Pixabay

Za záhadným názvem »Strong Passwords Need Entropy« se skrývá mimořádně komplexní bezplatná sada pro tvorbu hesel, která vám umožní vytvořit dokonalé heslo.

Málokterý jiný software vám umožní prozkoumat téma hesel tak do hloubky, jako program Strong Passwords Need Entropy. Bezplatný software je nejen prvotřídním a mimořádně komplexním generátorem hesel, ale vysvětluje také mnoho dalších bezpečnostních aspektů, souvisejících s tímto tématem. Pokud vás zajímá, jak bezpečné je vaše heslo, nebo chcete vědět, jak by mělo správné heslo vypadat, poskytne vám odpověď. Kromě toho zde najdete seznam 10 000 nejhorších hesel.

Nejprve si můžete nechat vaše heslo zkontrolovat z různých bezpečnostních hledisek. Kromě základních údajů o složitosti a síle vlastního hesla se měří a vyhodnocuje také informační entropie hesla. Odhaduje se také, jak dlouho by trvalo jeho prolomení metodou hrubé síly.

A tak se můžeme dozvědět, že jednoduché heslo, například obecný pojem v délce šesti znaků a velmi nízkou složitostí, může být metodou hrubé síly prolomen po pouhých 20 sekundách. Při volbě hesla s deseti pozicemi a střídáním velkých/malých písmen a speciálních znaků už by to metodou "brute force" trvalo bezmála dva tisíce let.

spne-logo

Strong Passwords Need Entropy (SPNE)17.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Komplexní nástroj pro správu hesel v počítači.

protosoftware.blog4ever.com

 

SPNE: generování snadno zapamatovatelných hesel

spne1

Silný freeware pro silná hesla. | Zdroj: SPNE

Pomocí nástroje SPNE můžete také automaticky vytvářet silná hesla. Rámcové podmínky pro heslo si určíte sami. Můžete například generovat fráze ve formě sériových čísel nebo adresy Mac. Jako základ hesla můžete použít také emotikony, nahrazovat písmena číslicemi (Leetspeak), znaky šestnáctkové soustavy (Hexspeak) nebo použít dokonce verše poezie, které se převedou do řady znaků.

Zvlášť praktická je zde možnost nechat si vytvořit vyslovitelná, ale zároveň bezpečná hesla. To vám usnadní uchování tajných hesel v hlavě. Koneckonců, sousloví »Kiwori Toribo 55« se pamatuje jistě o mnoho lépe, než »=dcNt_&4p!?lt) C«.

Deset tisíc nejhorších hesel

spne-bad

Program nabízí široké možnosti pro nastavení vlastností hesla. | Zdroj: SPNE

Software také nabízí seznam deseti tisíc nejhorších hesel. Pomocí seznamu můžete porovnat svá vlastní hesla a zjistit, zda se v něm nenachází. Pokud ano, je dobré zvážit rychlou změnu.

K volbě dobrého hesla vám také může pomoci 16 základních pravidel, které uvádí SPNE. Patří k nim některé známé rady, jako například používat pro každý účet jiné heslo. Jsou ale mezi nimi i tipy, které uživatele hned nenapadnou: pravidelné mazání paměti internetového prohlížeče.

Celkově lze říci, že s freewarovým programem SPNE získáte rozsáhlou bezpečnostní sadu, s níž můžete k tématu hesel přistupovat z různých stran. Zajímavý by měl být zejména generátor hesel, který může přesvědčit svým velkým rozsahem možností. V každém případě se vyplatí jej vyzkoušet.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení