Menu
CHIP Speedtest

Google a vážná zranitelnost fotoaparátu: riziko se týkalo stovky milionů uživatelů Androidu

28.11.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google a vážná zranitelnost fotoaparátu: riziko se týkalo stovky milionů uživatelů Androidu

Chyba zabezpečení smartphonů s Androidem umožnila třetím stranám používat kameru, nahrávat videa a poslouchat konverzace.

Uživatelé si mohou oddechnout: bezpečnostní mezera byla opět opravena. Moderní systémy nejsou proti útokům imunní. Dokazují to nové bezpečnostní chyby, které se objevují ve WhatsApp nebo jiných službách a aplikacích. I Google a jeho operační systém Android nejsou bez rizika a stávají se obětmi takových útoků, jak uvedl Forbes. Uživatelé ale mají důvod se uvolnit a nebýt ve stresu.

Zranitelnost není nová, byla objevena už v červnu 2019 a Google ji krátce poté zalepil. Nyní ji ale poprvé veřejně uznal. Podle dostupných informací se mělo jednat o chybu v kamerách Androidu. Třetí strany k nim mohly získat přístup zvenčí a fotografovat, nahrávat videa nebo odposlouchávat konverzace.

Google na problém reagoval rychle

googlecamerabug1

Bezpečnostní chybou byly nejvíce ohroženy telefony Samsung a Google.

Tuto mezeru objevila bezpečnostní firma Checkmarx a byla předána společnosti Google. To proběhlo 4. července 2019. V té době byla chyba stále klasifikována jako "hrozba střední úrovně". V pozdějším rozhovoru mezi bezpečnostními týmy Androidu a Checkmarxu se hodnocení chyby změnilo, její úroveň byla pár dnů nato změněna na "vysokou" a vyřešena před koncem měsíce. Kromě toho byli o chybě informováni prodejci. Potenciálně ohrožené byly mimo jiné i smartphony Samsung.

Poté společnosti oznámení o této bezpečnostní mezeře odložily, aby ji nejprve vyřešily na všech zařízeních. K tomu došlo, takže podrobnosti byly odhaleny nyní. Pokud budete na svém smartphonu udržovat aktuální jak aplikaci pro fotoaparát, tak i operační systém Android, neměl by pro vás v této souvislosti existovat žádný problém.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení