Menu

I bez připojení k internetu: na počítačích s Windows se šíří škodlivý virus

11.05.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
I bez připojení k internetu: na počítačích s Windows se šíří škodlivý virus

I bez připojení k internetu: na počítačích s Windows se šíří škodlivý virus | foto: analogicus/Pixabay

Uživatelé Windows by se v současné době měli mít na pozoru před nebezpečným malwarem. Jeho název je Raspberry Robin a šíří se prostřednictvím infikovaných datových nosičů. 

Uživatelé systému Windows by se měli mít v současné době na pozoru před nebezpečným virem. Podle informací bezpečnostních expertů ze společnosti Red Canary jde o malware Raspberry Robin. Šíří se především prostřednictvím infikovaných datových nosičů, jakými jsou USB flash disky, nebo externí pevné disky.

Z hlediska typu malwaru se jedná o červ. Znamená to, že software se dokáže replikovat, a tím šířit. Raspberry Robin byl poprvé zjištěn v září 2021.

Virus se šíří na počítačích se systémem Windows: účel je stále neznámý

raspberryrobin

Uživatelé, kteří mají na svých počítačích systém Windows, by se měli mít v současné době na pozoru před nebezpečným malwarem. | Zdroj: Photo Mix/Pixabay

Výzkumníkům se už podařilo zjistit poměrně hodně informací o tom, jak malware funguje. Jeho přesný účel ale doposud není známý. Nicméně pokusy o navázání komunikace s command and control serverem pro řízení malwaru naznačuje, že by útočníci chtěli získat vzdálenou možnost přístupu do napadeného systému oběti.

Naštěstí se jde před tímto typem viru snadno chránit. Stačí nevkládat do systému neznámé USB flash disky nebo externí pevné disky. Pokud je to ale nezbytně nutné, je dobré připojené zařízení otestovat na přítomnost škodlivého kódu některým z antivirových skenerů.

Zdroj: Red Canary

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Reklama

  Čeče za reklamu se běžně platí!

  Reagovat na komentář

  Pravdu?

  Takže Vy tvrdíte, že existuje červ, který napadá Windows a nikdo neví co přesně dělá? Jakože nikdo ho neizoloval a neodposlouchaval jeho komunikaci, jeho aktivitu… při dnešních moznostech technologií? Jakože nevíme o co jde? Popravdě, já osobně si myslím, že jste se milý pane autore článku málo informoval, ale tak pecku do novin máte no… To Vám neberu!

  Reagovat na komentář

  Reakce na Emil Fiala: Scanner je součástí antivirového programu. Třeba Bitdefender jej má i ve verzi zdarma. Po zapojení externího média se zeptá, jestli jej chcete zkontrolovat.

  Reagovat na komentář

  Dotaz.

  Co to je antivirový scaner? Kde si ho mohu stáhnout? Jméno scaneru? Jak se testování na přítomnost škodlivého kódu provádí?
  Děkuji.

  Reagovat na komentář