Menu
CHIP Speedtest

Posílejte soubory zcela anonymně: šikovný bezplatný nástroj v nové verzi

16.10.2019 12:00 | Jiří Palyza
Posílejte soubory zcela anonymně: šikovný bezplatný nástroj v nové verzi

Pokud hledáte stoprocentně bezpečnou metodu přenosu souborů, často řešíte zdánlivě neřešitelný úkol. Vše je ovšem jinak díky bezplatnému nástroji OnionShare.

Praktický nástroj je nyní k dispozici k bezplatnému stažení v nové verzi 2.2. Existuje nespočet způsobů, jak přenášet soubory přes internet. Jde to e-mailem, pomocí různých cloudových služeb jako např. GoogleDisk nebo OneDrive. Nebo to můžete provést trochu staromódně off-line pomocí USB disku. Přesto ale mají všechny tyto metody něco společné: nejsou stoprocentně bezpečné. Pro vysoce citlivá data nelze z uvedených metod použít žádnou. Jak to ale udělat?

Malý nástroj OnionShare odpovídá na tuto otázku nabídkou bezpečné metody. Jeho použitím lze soubory snadno a bezpečně přenášet prostřednictvím anonymizované sítě Tor. Nyní je k dispozici finální verze programu 2.2 a přináší novou funkci, díky které lze i statické webové stránky HTML zveřejnit jako Onion service.

OnionShare 2.2 velmi dobrý
OnionShare umožňuje anonymní sdílení souborů v síti Tor. stáhněte si

OnionShare: zabezpečené úložiště dat pro sdílení souborů

onionshare

S pomocí Toru se můžete dostat do oblastí internetu, které nejsou vyhledatelné běžnými prostředky.

Po instalaci a otevření programu OnionShare můžete okamžitě začít se sdílením dat. Chcete-li to provést, otevřete požadované soubory v OnionShare a spusťte server. Pro zvýšení bezpečnosti můžete soubory navíc chránit heslem v části "Settings". Až bude váš server připraven, obdržíte odkaz, který vede k vašim souborům. Pokud byste potřebovali se soubory pracovat, stačí pouze aktivovat odkaz pomocí prohlížeče Tor a poté si je můžete stáhnout.

Jak to celé funguje? OnionShare vytvoří na vašem PC webový server, který je k dispozici ostatním uživatelům prostřednictvím sítě Tor jako skrytá služba. Nikdo jiný k ní přistupovat nemůže. Jen je důležité, abyste adresu URL předávali přes šifrovaný kanál, protože kdo zná URL, může si také stáhnout soubory. Zavření OnionSharu přeruší spojení pro stažení souborů a URL už nebude nadále platná.

OnionShare je v prvé řadě určen pro informátory, jako je např. Edward Snowden, aby nemuseli pro odhalení datových skandálů cestovat po světě s citlivými daty uloženými na USB disku. Ale dost nadsázky. Nástroj lze velmi dobře použít jako bezpečnou alternativu pro jednotlivé přenosy souborů. Nakonec ne každý chce svěřit své soubory službám od Google nebo Microsoftu. Oba už o nás ví víc než dost.

Prohlížeč Tor 8.5.5 velmi dobrý
Prohlížeč Tor umožňuje anonymní surfování na internetu pomocí prohlížeče Firefox.  stáhněte si

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení