Tip pro Windows 10: pozdržené vypnutí počítače
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Soubor chyb Ripple 20 může ohrozit miliony zařízení po celém světě | foto: Soitron
Velké množství důležitých průmyslových systémů může čelit rozsáhlým kybernetickým útokům. Nedávno odhalená zranitelnost infrastruktury podniků prostřednictvím souboru chyb softwarové knihovny zvané „Ripple 20“ může postihnout i zařízení v Česku a na Slovensku.
Pod označením Ripple 20 (Vlna 20) se skrývá soubor 19 zranitelností, které se vyskytují ve stovkách milionů zařízení po celém světě. „Jedná se o skupinu zranitelností v softwarové knihovně pro obsluhu síťových protokolů TCP / IP společnosti Treck Inc.,“ upřesňuje Martin Lohnert, ředitel centra kybernetické bezpečnosti Void SOC společnosti Soitron. Děravá knihovna se vyskytuje v systémech využívaných v průmyslu, maloobchodu, dopravě i energetice.
Útočník může získat plnou kontrolu nad zařízeními, která podnik využívá, takže je schopen upravit jejich chování nebo je zcela vyřadit z provozu. Jedná se například o tiskárny, servery, záložní zdroje či programovatelné logické automaty. Hackeři tato zařízení mohou využít i jako odrazový můstek k dalším útokům ve vnitřní síti.
Prvním krokem je zjistit, kterých komponent, systémů nebo zařízení ve firmě se Ripple 20 týká. „Nejjednodušší je, když ve společnosti existuje aktuální evidence všech aktiv a technologií, která obsahuje informace o využívaných zařízeních. Tento seznam však musí obsahovat nejen prvky kritické infrastruktury, ale všechna zařízení připojená k síti. Problém může být způsoben například i běžnou tiskárnou,“ dodává Lohnert.
Pokud aktuální seznam v podniku není, nebo existují pochybnosti o jeho přesnosti či aktuálnosti, může se přistoupit ke skenování připojených zařízení. To je možné provést manuálně, nejlépe ve spolupráci s dodavateli. Skenování identifikuje zranitelná zařízení na základě specifických atributů v jejich síťové komunikaci. Proto je nutné ho realizovat v rámci infrastruktury, do které jsou zařízení připojená, což vyžaduje odpovídající technické znalosti a detekční nástroje.
Informační či provozní technologie ve firmách však mnohdy bývají zcela nebo částečně pod správou externích dodavatelů. V takovém případě je vhodné se v souvislosti s Ripple 20 obrátit na ně. Dodavatel by měl vše vyhodnotit a podat jasnou odpověď ohledně zranitelnosti Ripple 20 v infrastruktuře daného podniku.
Poté je důležité identifikovat dopad na zařízení, technologie a systémy a provést nápravná opatření. Vyhodnocení rizik a plánování opatření by vždy mělo probíhat ve spolupráci s dodavateli či výrobci technologií, které se v podniku využívají. Po odstranění škod by navíc podniky měly zvážit nasazení trvalého monitoringu vyhodnocování zranitelností systémů a na základě zkušeností s Ripple 20 revidovat proces zranitelností a provádění oprav.
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Funkci »Microsoft Print to PDF«, která umožňuje prakticky z jakékoli aplikace s podporou…
Nástroj DISM (Deployment Image Servicing and Management) z výbavy Windows 10 lze použít k…
Držení smartphonu v jedné ruce a přibližování či oddalování zobrazení v Mapách Google může…