Menu

Bezplatný nástroj by se hned mohl stát novým Průzkumníkem ve Windows 10

14.01.2021 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Bezplatný nástroj by se hned mohl stát novým Průzkumníkem ve Windows 10

Bezplatný nástroj by se hned mohl stát novým Průzkumníkem ve Windows 10 | foto: Christiaan Colen/Foter.com

Microsoft už roky pracuje na novém Exploreru s jednodušším designem a jasnější strukturou. Už dlouho se ale nic zajímavého neobjevilo. Směr může ukázat alternativa, která je k dispozici jako aplikace pro Windows 10 s názvem Files. Z této aplikace s padnoucí grafikou a praktickými funkcemi by si Microsoft mohl vzít příklad.

Pokud se jedná o Průzkumník souborů, názory uživatelů se rozcházejí. Někteří by rádi více výkonných funkcí, jiní by upřednostnili modernější design nebo rychlejší proces kopírování. Na co se už možná zapomnělo, Microsoft schovává od verze Creators Update ve Windows 10 aplikaci inovovaného Průzkumníka souborů. Zeštíhlený nástroj lze aktivovat pomocí vytvoření zástupce, od aplikace ale mnoho nečekejte. Není příliš užitečná ani s nejnovějšími Windows 10.

Pokud byste si to chtěli vyzkoušet, zkuste následující postup:
– na ploše Windows spusťte průvodce vytvoření nového zástupce (pravé tlačítko myši, Nový/Zástupce)
– do pole "Zadejte umístění položky" vložte řetězec "explorer shell:AppsFolderc5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App" a potvrďte "Další" 
– jako název zadejte např. UWP a potvrďte "Dokončit" 
– poklepáním na nově vytvořeného zástupce se spustí tenký Průzkumník souborů v inovovaném designu

Je ale možné, že uvedený postup nebude fungovat a zástupce spustí standardní Průzkumník. Microsoft se zmínil, že podobné zkratky bude v nejnovějších verzích blokovat.

To aplikace Files, dříve Files UWP, bezplatná alternativa Průzkumníka dostupná na Microsoft Store, je na tom lépe. Kombinuje elegantní design s pěknými detailními funkcemi. Zde by se mohl Microsoft inspirovat nebo koupit kód od vývojáře a integrovat ho do Windows 10. Nyní byla vydána verze 1.0 s funkcí vyhledávání skrytých složek a neindexovaných souborů. K dispozici je také zobrazení ve dvou oknech, které můžete aktiviovat v nastavení pomocí položky "Multitasking".

Stáhněte si: Files

files-logo

Files (dříve Files UWP) 1.0.0.0 final, aplikace pro Windows 10

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace ukazuje, jak by mohl vypadat Průzkumník souborů pod Windows 10. Bezplatný nástroj byl redukován z pohledu funkčnosti, ale i tak je dobrou inspirací.

Stáhněte si

 

Výhody
líbivý design
k dispozici tmavý režim
obsahuje důležité funkce
Nevýhody
vyhledávání je občas pomalé

Design je třída

files1

Files je provedený se slušivou grafikou, padnoucí ke stylu Windows 10. | Zdroj: Microsoft Store/Files

Pokud aplikace pro Windows soutěží s klasickými programy, obvykle jsou dvě věci jisté: ty klasické mají více funkcí, aplikace jsou mnohem hezčí. To je i případ Files, protože software je opravdu elegantní, nabízí světlý i tmavý režim, minimalistické ikony a přehlednou strukturu. Vlevo na liště je vidět pouze hlavní adresář, koš a disky. Také se tam může objevit OneDrive a další cloudová úložiště.

Pro postranní panel lze zapnout akrylový efekt, i když bez něj je design také pěkný. Vzhledem k tomu, že prostředí Files je jinak z hlediska barevnosti docela sporé, nic neodvádí pozornost od obsahu čili od souborů a složek. Předchozí verze byly při otevírání složek někdy velmi pomalé, v aktuální verzi se toho ale hodně udělalo a Files pracuje obvykle rychleji. Je zde ale stále prostor pro zlepšení.

Dobře promyšlené funkce

files2

Files je vybaven promyšlenými funkcemi a uspořádává složky také na kartách. | Zdroj: Microsoft Store/Files

Vývojář říká, že ve Files vidí Průzkumníka tak, jak si představuje, že by měl vypadat. Je zajímavé, co vše se dá v malém měřítku udělat, protože jsou implementovány všechny základní funkce. Integrovány jsou všechny jednotky, je k dispozici propojení s OneDrive nebo zobrazení historie naposledy použitých souborů. K dispozici jsou také karty, takže můžete pracovat se spoustou složek, aniž byste si zaplnili plochu několika okny Průzkumníka.

Uživatelé mohou procházet strukturou souborů pomocí jednoduchých tlačítek, aktuální cesty lze snadno kopírovat nebo připnout pro rychlejší přístup. Kdo chce, může si vybraný adresář jednoduše otevřít i pomocí příkazové řádky. Ale ne všechna nastavení zatím fungují perfektně. Například vyhledávání může trvat o něco déle a na tlačítko Zpět je často nutné kliknout několikrát, aby se něco stalo.

vhodná inspirace

Na to, že jde o show jednoho muže, je Files dobrou ukázkou, jak by mohl vypadat Průzkumník souborů ve Windows 10. Líbivý design, začlenění nejdůležitějších funkcí a vždy pěkný a přehledný vzhled.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.