Menu

Bivoj je nový český dron pro Ukrajinu

13.06.2022 09:09 | Karel Dvořák + Přidat komentář
Bivoj je nový český dron pro Ukrajinu

Bivoj je nový český dron pro Ukrajinu | foto: Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Válku na Ukrajině ovlivňuje z velké míry nasazení dronů, ať už jako prostředků bojových nebo průzkumných. Svojí troškou do mlýna by mohly na tomto poli přispět i pověstné „zlaté české ručičky“.

Made in Czech Republic

Projekt Dárek pro Putina odhalil pár dnů nazpět český dron, který je ve vývoji už několik let a říká se mu Bivoj. Některé detaily nejsou z bezpečnostních důvodů známy, například kdo na Bivojovi pracuje, kde je vyvíjen, kdo ho vyrábí a nemá ani žádné registrační číslo. Zkrátka se postupuje tak, aby nebylo možné ho spojit s konkrétními lidmi nebo firmami, což je velmi prozíravé.

K dispozici už je nějaká víceméně funkční verze, připravená pro bojové nasazení. Pravděpodobně ale bude docházet ještě k nějakým úpravám na základě zpětné vazby z prostředí reálného konfliktu. V tuto chvíli probíhá sbírka, ale díky soukromému daru bude několik těchto strojů již brzy aktivně pomáhat při obraně Ukrajiny. Cena jedné sestavy je 30 milionů korun a zajímavostí je, že vše je vyráběno v České republice.

Malý, ale šikovný?

A co tahle sestava obsahuje? Především tři drony v pozorovací verzi, kterou lze nicméně konvertovat na variantu bojovou. K tomu katapult, který sám o sobě vypadá poměrně sofistikovaně. Podrobnosti nejsou známy, ale viděli bychom to na pravděpodobně docela lehkou kovovou konstrukci sestávající z několika částí vyrobených na CNC, materiálem bude asi dural nebo podobná slitina. Poslední částí setu je pozemní řídicí stanice, tedy něco, co umožňuje operátorovi Bivoje ovládat a kam je přenášen obraz z jeho kamer/y.

Český dron Bivoj / Foto: Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Český dron Bivoj / Foto: Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Samotný dron má rozpětí křídel 3,3 metru a jeho hmotnost je 25 kilogramů. Ve vzduchu má vydržet 4 hodiny, během kterých uletí až 200 kilometrů. Pohání ho tlačná vrtule umístěná v zadní části draku, přičemž předpokládáme, že jí otáčí síla elektromotoru. Zajímavostí jsou křídla, která mají negativní geometrii. Krom průzkumu, což je jeho primární role, může Bivoj nést (a použít) i granáty nebo rakety, ačkoliv zatím netušíme, jak moc efektivní bude nasazení relativně malého bezpilotního prostředku s nákladem osmi kilogramů munice. Přeci jen to nelze tak úplně srovnávat s tureckým Bayraktarem, který může nést několik řízených raket. Každopádně jsme hodně zvědaví, jak si Bivoj povede a jaké na něj budou z Ukrajiny ohlasy.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Nejen Bayraktary

  živa je Ukrajina. Improvizované drony se schopností visu (což Bayraktar neumí a s malými granáty nepracuje!) na Ukrajině používají Ukrajinci již druhým měsícem a velmi úspěšně, viz plný internet videí, kde dron visí kolmo nad cílem a upustí dedikovaný granát. Takže obava, zda 8 kg palebného průměru je dost, je vcelku úsměvná. Ano, je to dost, pokud jste cíl, včetně obrněného! Nicméně tento dron bude potřebovat naváděnou munici, shozové granáty by byly dost nepřesné a (doufám), že autoři dronu měli na mysli alespoň aerodynamicky polořízené granáty.

  Reagovat na komentář

  cena / výkon

  Bayraktarem je dobrej, ale 120 milionu…
  30 milionů je dost a nosnost 8kg. Počítám že vznikl na základě konkrétních pozadavku. Podle toho jak to ukrajinci aktualně pouzivají. Kontaktů máme dost.
  Nejdražší budou zaměřovací a pozorovací systemy. Termo? Vypadá že by mohl zvládat „střemhlavý útok“.
  Docela se těšim jestli to někdo sundá a rozebere. :-)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení