Menu

Canon má plnoformátovou bezzrcadlovku

05.09.2018 11:31 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Canon má plnoformátovou bezzrcadlovku

Canon má plnoformátovou bezzrcadlovku | foto: CHIP

Rostoucí trh s bezzrcadlovkami nemohl Canon nechat bez povšimnutí a představil nový systém EOS R - po 30 letech od uvedení původního EOS systému. Plnoformátové fotoaparáty EOS R mají nový bajonet RF.

Systém zrcadlovek s automatickým zaostřováním a elektronicky ovládanou clonou Canon EOS (Electronic and Optical System) a objektivy s bajonetem EF a EF-S byly představeny v roce 1987. Nyní Canon přišel s převratnou novinkou – bezzrcadlovým systémem EOS R a bajonetem RF. Bajonet má průměr 54 mm a je vzdálený 20 mm od optického snímače. Tato konstrukce dává mnohem větší svobodu při dalším vývoji objektivů. Nový bajonet s 12 konektory také umožňuje pokročilou komunikaci a přenos energie mezi objektivy a těly fotoaparátů.

04-eos-r-nahled

Optický snímač u nového fotoaparátu EOS R má velikost filmového políčka (Full Frame) a využívá technologii Dual Pixel, což umožňuje fotit a točit v prostředí s extrémně nízkým množstvím světla za udržení přesného zaostřování. Jeho rozlišení přibližně 30,3 milionů efektivních pixelů a pro zpracování obrazu je využíván procesor DIGIC 8. Rychlost zaostřování je podle Canonu jen 0,05 vteřiny. EOS R je podle Canonu také světově první fotoaparát, který dokáže automaticky zaostřit i v tak obtížných světelných podmínkách jako -6 EV.

02-eos-r-nahled

Výhodou nového systému je i tichá závěrka přístroje. Fotoaparát zvládne až 8 snímků za vteřinu v režimu kontinuálního snímání (pevný AF) a 5 snímků za vteřinu s AF cracking. Elektronický hledáček fotoaparátu má rozlišení 3,69 milionu bodů a poskytuje 100 % pokrytí snímané scény. Fotoaparát má robustní tělo z hliníkové slitiny, které je odolné proti povětrnostním vlivům. Pro ty, kteří jsou stále v pohybu, nabízí EOS R Bluetooth konektivitu skrze spárování s mobilním telefonem, a také ukládání GPS polohy u každé pořízené fotografie. Dodatečně lze využít také aplikace Canon Camera Connect.

 

Nové objektivy

Systém EOS R dědí kvalitativní výhody existujícího systému EOS, zejména kompatibilitu s existujícími EF a EF-S objektivy a příslušenstvím při použití jednoho ze tří nově vyvinutých adaptérů. Pro nový systém jsou ale samozřejmě lepší objektivy vyvinuté přímo na míru. Zatím Canon nabízí čtyři  objektivy kompatibilní se systémem EOS R a to RF 28-70mm f/2L USM, RF 50mm f/1.2L USM, RF 24-105mm f/4L IS USM a RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM.

08-adapter-nahled

RF 50mm f/1.2L USM je extrémně světelný zástupce kategorie L -  nejsvětelnější v této třídě. Model RF 24-105mm f/4L IS USM patří do modelové řady „eLkových“ zoom objektivů a stává se prvním modelem, který využívá technologii Nano USM. Rychlý, světelný a všestranný objektiv se standardním rozsahem ohniskových vzdáleností – model RF 28-70mm f/2L USM – je prvním na světě, který nabízí vysokou světelnost f/2 skrze celý rozsah ohniskových vzdáleností. Posledním z představovaných modelů je vysoce světelný makroobjektiv RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM, ideální pro street foto, cestování a pořizování detailních záběrů.

ef-m-32mm-f1-4-stm-kopie-nahled

Nově představeným uživatelským prvkem všech RF objektivů je nový ovládací prstenec, tzv. „Control ring“, který umožní rychlé nastavení clony, rychlosti závěrky, ISO či kompenzaci expozice velmi jednoduše, bez přerušení koncentrace na záběr.

ef-400mm-f2-8l-is-iii-usm-side-kopie-m-nahled

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení