Menu

Chrome nemusí být jediný: tyto tři prohlížeče pro Android jsou daleko lepší

31.08.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Chrome nemusí být jediný: tyto tři prohlížeče pro Android jsou daleko lepší

Chrome nemusí být jediný: tyto tři prohlížeče pro Android jsou daleko lepší | foto: CHIP

Téměř 90 procent uživatelů Androidu používá k surfování na smartphonech Chrome. Proč ne. Prohlížeč je obvykle předinstalován a nabízí všechny důležité funkce. Existují však i další prohlížeče pro Android, které jsou mnohem lepší.

Pokud jde o prohlížeče, Google má jasný náskok nejen v oblasti PC, ale zejména v systému Android. Podle současných statistik používá Chrome na surfování téměř 90 procent všech uživatelů Androidu. Na druhém místě je s velkým odstupem prohlížeč od Samsungu s pouhými šesti procenty uživatelů. Důvod je asi jasný. Často ani neřešíme, že existují lepší alternativy, Chrome je na většině zařízení jednoduše předinstalován.

Chrome rozhodně není špatný prohlížeč, a to ani pro systém Android. Jsou ale i lepší alternativy, které nezabírají tolik paměti smartphonu, nemají tak vysoké nároky na RAM, a ani nejsou tolik zvědavé. Navíc často obsahují i skvělé funkce. Pokud preferujete lehký prohlížeč, který je dokonale přizpůsoben mobilním uživatelům, je dobré použít Operu Touch. Pokud raději rychlý prohlížeč s pár ozdobami, vhodná volba je Firefox Klar (Focus), a pokud je pro vás prvořadá anonymita, sáhněte po Tor Browseru pro Android.

Nejlepší alternativní prohlížeče pro Android

operatouch-logo

Opera Touch - Aplikace pro Android 2.6.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Opera Touch“ byla vyvinuta speciálně pro chytré telefony a nabízí přizpůsobené ovládání.

Stáhněte si
torbrowser-logo

Tor Browser - Aplikace pro Android 68.11.1

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace pro Android „Tor Browser“ vám umožňuje surfovat po internetu na mobilních platformách bezpečně a anonymně.

Stáhněte si
firefoxklar-logo

Firefox Klar (Firefox Focus) - Aplikace pro Android 8.7.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Firefox Klar“ (Firefox Focus) zajišťuje nejen dobrou rychlost surfování na vašem zařízení Android, ale také poskytuje silnou ochranu vašeho soukromí.

Stáhněte si

 

Opera Touch: oceňovaný prohlížeč, který lze ovládat jednou rukou

operatouch

Díky netradičnímu zpracování menu lze mobilní verzi Opery ovládat jednou rukou. Zdroj: Opera

Inovativní Opera Touch už získala řadu ocenění za design. Určitě ne neprávem. Zaměřuje se na to, co ostatní prohlížeče dlouho zanedbávaly: uživatelské rozhraní se stoprocentně přizpůsobuje potřebám mobilních uživatelů namísto toho, aby vycházelo z verze pro počítač.

To se odráží na designu uživatelského rozhraní, které je dokonale přizpůsobeno pro ovládání jednou rukou. Snadno se tak dostanete ke svým záložkám, čtečce QR kódu nebo vyhledávání, a to prostřednictvím dobře přístupného tlačítka ve spodní části obrazovky. Kromě toho se při spuštění prohlížeče jako první otevře vyhledávání, což bývá ve většině případů požadovaná funkce. Zvlášť užitečná je funkce Flow, pomocí které můžete posílat odkazy a rychlé poznámky do Opery na PC.

Stáhněte si: Opera Touch

operatouch-logo

Opera Touch - Aplikace pro Android 2.6.1

CHIP hodnotí Velmi dobrá

„Opera Touch“ byla vyvinuta speciálně pro chytré telefony a nabízí přizpůsobené ovládání.

Stáhněte si

 

Tor Browser pro Android: prohlížeč pro darknet

torbrowser

Tor Browser se specializuje na zachování ochrany osobních dat uživatele a minimalizaci digitální stopy při práci s internetem. Zdroj: Google Play

Je při volbě prohlížeče pro vás ochrana soukromí tou nejvyšší prioritou? Pak by na vašem zařízení s Androidem neměl chybět Tor Browser. Síť Tor není známá jen jako vstupní brána do darknetu, ale především pro směrování všech požadavků tak, aby už dále nemohly být sledovány.

Vzhledem k tomu, že všechny žádosti putují přes několik serverů, je tento prohlížeč o něco pomalejší, než jeho konkurenti. Odměnou vám za to bude zcela anonymní pohyb v internetu bez zanechávání digitální stopy.

Stáhněte si: Tor Browser pro Android

torbrowser-logo

Tor Browser - Aplikace pro Android 68.11.1

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace pro Android „Tor Browser“ vám umožňuje surfovat po internetu na mobilních platformách bezpečně a anonymně.

Stáhněte si

 

Firefox Klar: nejrychlejší Firefox

firefoxklar

Tenká mobilní verze prohlížeče z řady Firefox. Zdroj: Google Play

Protože ale ne každý chce obětovat rychlost surfování pro anonymitu, navrhla Mozilla s Firefoxem Klar trochu jiné řešení. Tenký prohlížeč pro Android běží trvale v soukromém režimu, který chrání uživatelská data a zároveň neomezuje rychlost.

Tento režim automaticky blokuje sledování aktivity a po každé relaci odstraní soubory cookie. Tím má také menší paměťové nároky a stránky lze načíst i zobrazit rychleji. S tímto prohlížečem vlastně získáváte rychlost a lepší soukromí v jednom. Nevýhodou je, že se neukládá žádná historie prohlížení, ani přihlášení.

Tento prohlížeč také opouští dodatečné ozdoby a přichází pouze s nezbytnými nástroji. Pokud chcete zůstat u Firefoxu a dáváte přednost trochu většímu pohodlí, podívejte se na zcela nově vyvinutý Firefox Preview, který brzy nahradí poněkud zastaralý Firefox pro Android.

Svoboda volby

Výběr toho správného z bezpočtu prohlížečů v Obchodě Play může být docela výzvou. Ani se tedy není čemu divit, že většina uživatelů zůstane u prohlížeče Google Chrome, který je připraven na většině zařízení s Androidem a obvykle svou práci odvádí naprosto spolehlivě. Pokud ale mobilní zařízení máte v rukou několik hodin denně a často při tom používáte browser, měl by být dokonale přizpůsoben uživatelským potřebám.

Z tohoto pohledu je dobrou volbou Opera Touch. Je to nejpohodlnější prohlížeč pro Android. Vyhledávání na jedno kliknutí, Opera Flow a praktické tlačítko, které drží naposled otevřené karty, nenechává z pohledu alternativy Chromu nic, co by zůstalo nesplněno.

mohlo by vás také zajímat: tip pro android – jak zakázat oznámení webových stránek

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Mozzila

  Mozzila je samodzřejmě tou nejlepší volbou

  Reagovat na komentář

  Z článku jsem nezjistil, v čem tedy jsou „daleko lepší“

  Reagovat na komentář

  MS Edge

  Ahojte, kdo je zvyklý na Windows, doporučuji prohlížeč MS Edge pro Andriod. Podporuje synchronizaci hesel, oblíbených, kolekcí, atp z prohlížeče Edge pro PC.

  Reagovat na komentář

  Rád bych upozornil že tor browser není tak bezpečný. Tor využívá síť serverů, které jsou provozovány dobrovolníky (to znamená, že je může provozovat i někdo se špatnými úmysly). Vaše data jsou anonymizovaná, ale nejsou nutně šifrovaná z výstupu tor sítě (exit node) do cílového webu. Pokud si nedáte pozor a někdo vás přesměruje na nešifrované připojení, mohou odchytit vaše data (včetně hesel).
  Tor browser je určitě jeden z nejlepších prohlížečů pro ochranu soukromí, ale používejte ho obezřetně. Pokud se bojíte Toru a chcete chránit své soukromí můžete zkombinovat Firefox Klar s VPN.

  Reagovat na komentář

  Na telefonu mám Firefox a nechtěl bych měnit. Ten nový má jednu velkou nevýhodu a to že nepodporuje spousty rozšíření z Firefoxu ale jen několik. Ale všechna které jsem používal předtím tam jsou (ublock origin, https everywhere). Doporučuji

  Reagovat na komentář

  Samsung Internet + AdGuard Blocker plugin

  Reagovat na komentář

  hlavní anonymita

  existuje jeden prohlížeč mnohem lepší, je to idyla z utopického ekosystému. Tento prohlížeč je zcela decentralizovaný a anonymní

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení