Hardwarové tipy: stanovení spotřeby energie a energetické účinnosti, a jak zabránit dialogu pro USB
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
ČOI zkontrolovala nabíječky k notebookům: 70 % jich neprošlo, jedna vás může i zabít | foto: Homemade Media / Unsplash
Česká obchodní inspekce (ČOI) se v loňském roce vydala zkontrolovat volně prodejné nabíječky pro notebooky. Celkově otestovala 27 typů síťových napájecích zdrojů, u 19 z nich bylo objeveno zásadní pochybení, což činí bezmála 70% problémovost. Jeden dokonce mohl zákazníky ohrozit na životě.
V roce 2021 se inspekční orgán ministerstva průmyslu a obchodu rozhodl zkontrolovat volně dostupné síťové napájecí zdroje pro notebooky. V rámci hned 26 kontrol v průběhu celého roku bylo navštíveno 24 distributorů a rovnou i 2 výrobci. Do srovnání bylo zahrnuto 27 typů nabíječek, z nichž velká většina bohužel nevyhovovala a muselo být nařízena náprava.
Hned u 19 z 27 typů objevila ČOI nedostatky. V 5 případech byly zjištěny nedostatky v informačních povinnostech (například návod k použití, bezpečnostní instrukce atd.), ve 12 případech nebyly výrobky označeny kontaktními údaji výrobce, uvádí institut v tiskové zprávě.
Děsivější zjištění nastalo ve chvíli, kdy 7 z 19 nevhodných nabíječek poslala inspekce na odborné testování. Všechny testované vzorky nevyhověly po technické stránce. U jednoho výrobku bylo vydáno ochranného opatření – stažení z trhu a zákaz dodávání na trh.
Jedná se o nabíječku ADP-90SB BB, která pochází z Číny a pro český trh ji distribuuje VT DATA z Vysokého Mýta. Bylo zjištěno, že vlivem nedostatečné izolace je uživatel bezprostředně ohrožen na zdraví. Pokud se dotkne tohoto konektoru při zdroji zasunutém v zásuvce, může dojít k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu, upozorňuje ČOI. Dále se přišlo na to, že ani informace o distribuci a výrobci neodpovídají realitě, proto bylo jasně rozhodnuto o stažení z trhu. Pokud máte doma tento typ nabíjecího adaptéru, okamžitě jej přestaňte používat a odneste zpět prodejci.
U ostatních výrobků nebyly zjištěné závady natolik drastické. Kromě vypíchnutého případu však bylo ještě několikrát nařízení stažení z trhu a nakonec inspekce za porušování právních předpisů uložila hned 9 pokut v celkové výši 28 500 Kč.
Zdroj: ČOI tisková zpráva
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle…
Mapy od společnosti Google jsou zdaleka nejpoužívanější navigační službou pro pěší i pro…
Na využívání Wi-Fi sítí jsme si už zvykli natolik, že jejich přítomnost a heslo k připojení…
Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum…
Netflix stále patří k nejoblíbenějším poskytovatelů seriálů a filmů mezi streamovacími…
Výrobce čipů především pro mobily měl zaplatit pokutu v řádu miliard. Evropský soud ale nyní…
Nová služba Prime Air, která bude doručovat zásilky letecky prostřednictvím autonomních dronů…