Menu

Čtení na víkend: Elektrokolo snadno a rychle. A někdy i výhodně

04.03.2023 19:14 | Josef Mika + Přidat komentář
Čtení na víkend: Elektrokolo snadno a rychle. A někdy i výhodně

Čtení na víkend: Elektrokolo snadno a rychle. A někdy i výhodně | foto: Pixabay/Malcolm West

Jarní cyklo vyjížďky se blíží. Chcete si z vašeho jízdního kola udělat čas od času elektrokolo? Není problém. Existují sady za rozumnou cenou, pomocí kterých si během pár vteřin (nebo minut) přestavíte jakékoliv kolo na použitelný e-bike.

Zázrak z Kickstarteru

lival(1)-nahled

PikaBoost: flexibilní sada, aneb e-bike za 30 vteřin a naopak. Obr.: Livall

Americký start-up LIVALL popisuje PikaBoost jako přestavbovou sadu, která se bez použití jakéhokoliv nářadí připevní na sedlovku nad zadní kolo. Asistenci při šlapání, podobně jako u elektrokol, zajišťuje motor s třecím kolečkem, který následně pohání zadní kolo. PikaBoost má být vhodný pro nejrůznější povrchy, jako je silnice a lehký terén, a podle toho řídit výkon prostřednictvím inteligentního řídicího systému. Do systému je integrována také funkce tempomatu pro udržování nastavené rychlosti. Cyklista může v zásadě volit mezi třemi režimy včetně sportovního.

Kapacita baterie PikaBoost je 234 Wh a vystačí až na 30km cestu bez dobíjení. Nabíjení probíhá dvěma způsoby: klasickým nabíjením v zásuvce po dobu přibližně tří hodin nebo prostřednictvím vestavěného rekuperačního dynama. To znamená, že baterii PikaBoost lze nabíjet při jízdě z kopce nebo na rovném úseku (pak samozřejmě s vyšším odporem při šlapání). Výrobce tak slibuje téměř nekonečný dojezd: tvrzení, které lze ověřit pouze praktickým testem v reálných podmínkách. Rozměry pouzdra PikaBoost s vodotěsnou certifikací IP66 jsou praktických 66 x 34 x 13 cm a celá sada váží tři kilogramy. Mezi další vestavěné funkce patří zadní světlo, které funguje i jako brzdové světlo, a také ochrana proti krádeži pomocí Bluetooth a automatická detekce pádu v případě nehody.

Sadu si můžete v současné chvíli objednat za 339 dolarů (cca 7 500 Kč). Konkurence tuto cenu jen stěží překoná. Nevýhodou je, že dodávky z Kickstarteru začnou až v červenci. Minimálně začátek sezóny tak budete muset zvládnout ještě bez elektrické podpory.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Není to elektrokolo

  Vzhledem k výkonu a u levnější verze absence pedálové asistence se nejedná o elektrokolo, ale o elektromoped. Pokud to někdo bude využívat na silnici bez příslušného oprávnění a příslušného vybavení, může ho to přijít dost draho. Jeden můj známý takhle přišel o „elektrokolo“ v ceně skoro 120k a k tomu dostal pokutu 25k.

  Reagovat na komentář

  Chtel jsem napsat svou zkusenost s trecimi kolecky u kola s asistencnim pohonem, ale jak mi tady kazdych 15 vterin vyskoci pres celou obrazovku reklama, tak jsem ztratil chut.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Vladimír : Pardon, reagoval jsem na ZIpforce One, ne na PikaBoost.

  Reagovat na komentář

  Tohle není nic moc. Když už přídavný pohon, tak je mnohem lepší RubbeeX. Dává se na sedlovku, pohání zadní kolo a jeho použití je mnohem jednodušší. Není to na dlouhé výlety, ale na každodenní jízdu třeba do práce super věc.

  Reagovat na komentář

  Ele

  Objednavka

  Reagovat na komentář

  Ebike

  Dobrý den. Kde se dá koupit?

  Reagovat na komentář

  Co je to elektrokolo.

  Jestli by se váš magazín neměl spíše držet výpočetní techniky, než vypouštět takové to zbytečné nesmyslné články. Elektrokolo je jízdní kolo s již vestavěným elektromotorem a baterií, kde se elektrická asistence aktivuje šlapáním jezdce. Ani jedno z těchto úžasných inovací neudělá z jízdního kola elektrokolo, nehledě na to že funkčně i fyzikálně se jedná o naprosté nesmysly.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení