Menu

Čtení na víkend: Kde se podívat na letošní nominované filmy na Oscara – stream, online půjčovny, kino

29.01.2023 10:02 | Josef Mika + Přidat komentář
Čtení na víkend: Kde se podívat na letošní nominované filmy na Oscara – stream, online půjčovny, kino

Čtení na víkend: Kde se podívat na letošní nominované filmy na Oscara – stream, online půjčovny, kino | foto: Obr: Pexels / Mirko Fabian

95. ročník udílení Oscarů od Akademie filmového umění a věd se uskuteční v  Los Angeles v Kalifornii sice až 12. března, ale nominace 2023 známe už teď. Poradíme vám, kde a jak můžete už nyní vybrané filmy zhlédnout.

Nominace na jednotlivé ceny byly uveřejněny v úterý 24. ledna 2023. V průběhu ceremoniálu předají zástupci Akademie a filmového průmyslu zlaté sošky v celkem 23 kategoriích. Pro nás je asi nejzajímavější ocenění za nejlepší film. V této kategorii bylo nominováno 10 snímků.

Na západní frontě klid (All Quiet on the Western Front)

Tento výpravný německý válečný snímek natočený podle románu Ericha Maria Remarqua z roku 1929 vznikl loni v produkci Netflixu (mimochodem, natáčel se i v severních Čechách) a proto ho mohou už nějakou dobu sledovat všichni ti, kdo mají přístup k streamu Netflix.

Avatar: The Way of Water

Pokračování velkofilmu Jamese Camerona slaví po více než 10 letech od uvedení prvního dílu nejen obchodní úspěchy. Uvidíte ho zatím jen v kinech.

Víly z Inisherinu (The Banshees of Inisherin)

Temný tragikomický film – příběh jednoho přátelství z irského ostrova se skvělými hereckými výkony Colina Farrella a Brendana Gleesona, posbíral už uznání na Benátském filmovém festivalu i na Zlatých glóbech. Není divu, že u nás ho zatím (legálně) uvidíte jen v kinech.

Elvis

Film Baze Luhrmanna o životě a hudbě Elvise Presleyho z pohledu jeho komplikovaného vztahu s tajemným manažerem, plukovníkem Tomem Parkerem.  Má celkem 8 nominací na Oskara v různých kategoriích. Aktuálně ho můžete shlédnout na HBO Max. Také si ho můžete koupit na Apple iTunes či Google Play Movies nebo si jej půjčit u O2 TV, Apple iTunes a Google Play Movies.

Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All at Once)

Tento titul získal vůbec nejvíc nominací (11). Je to bláznivá sci-fi o mnoha dimenzích a paralelních životech. Můžete si ji půjčit na O2 TV (59 Kč), Apple iTunes (79 Kč) nebo Google Play Movies (110 Kč). Na posledně dvou jmenovaných si titul můžete i koupit (199 resp. 330 Kč).

Fabelmanovi (The Fabelmans)

Tak tento částečně autobiografický snímek (7 nominací) o dětství a dospívání Stevena Spielberga, vyprávěný optikou mladého začínajícího filmaře vás má momentálně šanci dojmout jen v kinech.

Tár

Film, ve kterém v hlavní roli září Cate Blachettová (po právu také nominovaná na Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli) je zasazený do světa klasické hudby a soustředí se na postavu Lydie Tár, která je považována za jednu z největších žijících skladatelek/dirigentek. Asi po právu si tento film zaslouží uvedení v kinech. Jinde ho zatím neuvidíte.

Top Gun: Maverick

Hit minulého léta a podzimu, show nestárnoucího Toma Cruise. Druhý díl následuje po 36 letech od uvedení první legendy. Díky druhému dílu vylétl na všech žebříčcích sledovanosti i první Top Gun. Skvěle zpracovanou podívanou si můžete vypůjčit u Apple iTunes (ve 4K za 79 Kč) nebo Google Play Movies (91 Kč). Na obou službách si film můžete i zakoupit (cca 250 Kč).

Trojúhelník smutku (Triangle of Sadness)

Netradiční dvě a půl hodiny trvající tragikomedii vystavující na odiv nepěkné charaktery zajímavých postav a nutící diváky přemýšlet nad motivy a chováním lidí kolem nás (a možná i svým vlastním) si momentálně užijete pouze v kinech.

Ať ženy promluví (Women Talking)

Příběh úzce spjaté skupiny žen, které jsou součástí izolované náboženské komunity, v níž dochází k šíření sexuálního zneužívání, byl natočen podle skutečných událostí. Kromě nominace na nejlepší film získal ještě další nominaci za nejlepší adaptovaný scénář. Tento náročný film zatím nejde ani v českých kinech, ani ho není možné legálně shlédnout na streamovací službě nebo ho zakoupit online.

Zdroj: Justwatch.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení