Menu

Další ransomware, kterého se bát nemusíte

16.01.2023 11:34 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Další ransomware, kterého se bát nemusíte

Další ransomware, kterého se bát nemusíte | foto: Zdroj: pixabay

Tým bezpečnostní firmy Avast vyvinul nástroj pro obnovení souborů zašifrovaných ransomwarem BianLian. Můžete si ho stáhnout zdarma.

Postrachem firem i jednotlivců připojených k internetu se v posledních letech stal ransomware. Jde o škodlivý software, který pronikne na počítač zamezí k němu přístup nebo zašifruje na něm uložené soubory. Autoři ransomwaru pak většinou po obětech požadují výkupné za dešifrování, nebo obnovení přístupu.

Mezi takovýto vyděračský software patří i BianLian, který se objevil v srpnu 2022 a prováděl cílené útoky v různých odvětvích, jako jsou média a zábava, výroba a zdravotnictví, a zvýšil laťku hrozeb tím, že šifroval soubory vysokou rychlostí. BianLian je napsaný v jazyce Go a zkompilovaný jako 64bitový spustitelný soubor pod systémem Windows. Po svém spuštění prohledá BianLian všechny dostupné diskové jednotky počítače (od A: po Z:) a prohledává na nich všechny soubory - pomocí AES zašifruje ty, jejichž přípona odpovídá jedné z 1013 přípon pevně zakódovaných v binárním souboru ransomwaru. Po zašifrování se většinou sám odstraní.

decryptor-bianlian-006-nahled

Tým bezpečnostní firmy Avast vyvinul nástroj pro obnovení souborů zašifrovaných ransomwarem BianLian. Můžete si ho stáhnout zdarma. | Zdroj: rozhraní nástroje Avast Decryption Tool for BianLian

Tým bezpečnostní společnosti Avast zjistil, jak funguje a vyvinul nástroj, který je schopný obnovit soubory zašifrované známou variantou ransomwaru BianLian. Program si můžete zdarma stáhnout a nainstalovat podle pokynů.

nomore-nahled

Na stránce nomoreransom.org najdete řadu nástrojů pro obnovu souborů po řádění ransomwaru. | Stránka nomoreransom.org

Avast Decryption Tool for BianLian není jediným nástrojem pro obnovu ransomware zašifrovaných souborů. K dispozici už je jich celá řada a proto často nemusíte řešit otázku, zda vyděračům ustupovat. Řada z nich je k dispozici na webu NO MORE RANSOM. I tak je ale samozřejmě lepší věnovat se prevenci a co nejlépe svůj počítač zabezpečit a hlavně se chovat obezřetně.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení