Tip pro základní desku: aktivujte podporu virtualizace
Aby bylo možné pracovat s virtualizačními nástroji, jako je VMWare nebo Virtualbox, musí být…
Díky WPA3 bude Wi-Fi opět bezpečná | foto: CHIP
Téměř 14 let od schválení technologie WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2) přichází sdružení Wi-Fi Alliance s další generací tohoto typu ochrany bezdrátových sítí. K oznámení návrhu nového standardu došlo na letošním veletrhu CES.
Novinka s nijak překvapivým názvem WPA3 se hodlá vypořádat se známými problémy svého předchůdce. Podstatné je větší provázání se samotnou bezdrátovou technologií, díky kterému by mělo být mnohem obtížnější udělat chyby v nastavení zařízení nebo zabezpečení obejít.
WPA3 přinese hned čtyři nové bezpečnostní prvky:
Odolnost vůči hrubé síle: k dispozici bude ochrana proti útokům využívajícím při pokusech o prolomení Wi-Fi hesel hrubou sílu. V budoucnu tak bude autentizace po několika neúspěšných pokusech o přihlášení zablokována. Tento přístup by měl – teoreticky – vést ke snížení počtu úspěšných bezpečnostních incidentů spojených s příliš slabými hesly.
Je-li očekávání spojené s posledním bodem výčtu pravdivé, pak by šlo tento mechanismus využít i pro řešení bezpečnostních problémů Wi-Fi sítí chráněných heslem. V této chvíli může každý, kdo zná Wi-Fi PSK (tedy tzv. před-sdílenou frázi, běžně označovanou jako síťové heslo) a je schopný odposlechnout přenos v okamžiku připojování zařízení, může získat identifikátor daného spojení a dešifrovat veškerou následnou komunikaci. Heslo pro přístup do sítě kombinované s heslem jedinečným pro každého uživatele by bylo užitečným bezpečnostním vylepšením současného stavu.
Nový standard WPA3 by se měl úspěšně vypořádat se všemi implementačními chybami technologie WPA2, včetně té, která v říjnu 2017 umožnila útok KRACK. Vzhledem k tomu, že uvedenou chybu bylo možné řešit i aktualizacemi stávajících zařízení využívajících WPA2, tedy bez nutnosti pořizovat nový hardware, lze očekávat, že některá vylepšení WPA3 budou dostupná i pro zařízení, která nebudou s nejnovějším standardem kompatibilní.
Podpora standardu WPA3 je určitě důležitá, nicméně otázkou zůstává, co organizace i běžné uživatel přesvědčí k pořízení nového zařízení. Díky certifikaci dle WPA3 by měli mít kupující větší šanci pochopit, že si z pohledu bezpečnosti opravdu polepší. Proces generační obnovy může ve skutečnosti trvat i řadu let a bezpečnostní mechanismy WPA2 tak s námi zůstanou ještě poměrně dlouhou dobu. A budeme tak svědky koexistence dvou úrovní bezpečnosti – silné ochrany v podání WPA3 i stále slabší a nedoporučované WPA2.
Aby bylo možné pracovat s virtualizačními nástroji, jako je VMWare nebo Virtualbox, musí být…
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Na moderní smartphony jsme si rychle zvykli a představa, že bychom se opět měli vracet k…
InSight měří na Marsu zemětřesení a proslavila se zejména, když měla trable se zavrtáním…
Příznivci společnosti Apple už nějakou dobu netrpělivě očekávají nový operační systém pro…
Nejen mladí politici, ale i technologičtí vizionáři se mohou dopouštět odsouzeníhodných…