Menu

Dostali jste k Vánocům nový telefon? Poradíme, co udělat s tím starým

27.12.2022 18:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Dostali jste k Vánocům nový telefon? Poradíme, co udělat s tím starým

Dostali jste k Vánocům nový telefon? Poradíme, co udělat s tím starým | foto: Eirik Solheim / Unsplash

Mobilní telefon patří ke stálicím pod stromečkem milionů lidí každý rok na Vánoce. Pokud se usmál Ježíšek i na vás, může vás trápit myšlenka, co udělat s tím starým. Poradíme, jak se jej zbavit co nejekologičtěji.

Řekněme, že jste již plně přešli ze starého na nový, máte přetaženy všechny kontakty, obrázky, aplikace i data. Rozprostírá se před vámi několik možností, jak naložit s tím starým kouskem hardwaru.

Ponechte si ho

Ve finále se svého starého telefonu vůbec zbavovat nemusíte. Pokud je ještě použitelný, můžete si ho doma nechat a předat ho třeba dítěti nebo seniorovi v rodině. Ti nemívají takové nároky a můžete jim svým starý telefonem pěkně vytrhnout trh z paty.

Pokud už je telefon za hranicí toho, jak by měl vypadat (má třeba hodně ošoupané tělo nebo opotřebovanou baterii), vždycky ho můžete uložit do šuplíku a nechat na horší časy. Hodit se vám bude, třeba když se někomu z vašich blízkých primární telefon rozbije.

Čas na recyklaci

Pakliže usoudíte, že pro váš starý mobil nemáte žádné využití a nechcete jej ani předat příbuznému (nebo třeba prodat), můžete jej vyhodit. Určitě ho ale nevyhazujte do domácího koše nebo snad do kontejneru na směsný odpad.

Použitá elektronika má své speciální místo. Na sídlištích a ve sběrných dvorech se snažte najít velký červený kontejner. Jde o popelnici na elektroodpad, jejíž obsah je převážen do firem, kde se elektroodpad třídí, vybírají se z něj hodnotné materiály a zbytek se dle regulí Evropské unie třídí.

Kromě toho můžete využít také speciální kontejnery na použité mobilní telefony v obchodech s elektronikou. Nemusí nutně jít o prodejnu, ve které jste přístroj zakoupili. Koše na staré telefony najdete prakticky v každém Datartu, Alze a podobně. Do podobných kontejnerů můžete vhodit i nechtěná sluchátka, hodinky a další elektronické zařízení.

Zdroj: Autorský text, Červené kontejnery

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení