Menu

Edge90: Microsoft uvolnil velký update svého prohlížeče

21.04.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Edge90: Microsoft uvolnil velký update svého prohlížeče

Edge90: Microsoft uvolnil velký update svého prohlížeče | foto: upklyak/Freepik

Od chvíle, kdy je prohlížeč Edge založen na jádru Chromium, dokáže držet krok s konkurencí. V nově vydané verzi 90 jsou přidané další funkce: například vysouvací nabídka pro stahování, monitoring hesel a dětský režim.

Microsoft Edge dlouho nebyl konkurenceschopným prohlížečem. To se ale zhruba před rokem změnilo. Nový Microsoft Edge vypadá stylově a díky modernímu jádru Chromium nabízí plynulé prohlížení. Microsoft do něj navíc přidává užitečné funkce, které nemá ani Google Chrome a konkuruje tak zejména Firefoxu.

Microsoft nyní uvolnil Edge ve verzi 90 a ukazuje, že z programu lze vyždímat ještě trochu více. Stažené soubory se zobrazují v novém výsuvném menu, zavádí monitoring hesel a přibyl také dětský režim.

Nový přehled stahování a sledování hesel

edge90

Většina uživatelů už pravděpodobně zná nové vysouvací menu z prohlížečů Google Chrome a Firefox. | Zdroj: Microsoft Edge

Dříve se stahované soubory v prohlížeči Edge vždy zobrazovaly na liště v dolní části okna. Po aktualizaci na verzi 90 se nyní zobrazují v rozbalovací nabídce v pravém horním rohu obrazovky na panelu nabídek. Lze ji také vyvolat klávesovou zkratkou [Ctrl]+[J].

Kromě toho je nyní ve výbavě také monitor hesel. Od začátku roku už tato funkce byla pro některé uživatele dostupná v předběžných verzích. Od verze 90 je ale dostupná všem uživatelům. Pokud je v prohlížeči uloženo heslo, které bylo součástí některého z úniků dat, browser Edge automaticky spustí alarm a nasměruje uživatele přímo na webovou stránku, kde lze heslo změnit.

Nastavení tisku, dětský režim a další novinky

Edge 90 obsahuje ještě další inovace. K dispozici je dětský režim, kterým chce Microsoft vytvořit bezpečné online prostředí pro nejmladší uživatele. Pomocí odpovídajícího seznamu white listu lze konfigurovat používání prohlížeče pro děti a blokované stránky mohou rodiče povolit jediným kliknutím.

Další novinky v Edge 90:

Tiskové úlohy: díky novému režimu rastrování pro tiskárny bez podpory postscriptu lze správně vytvářet tiskové výstupy. Kromě toho už nelze měnit nastavení tiskárny v režimu Kiosek (přiřazený přístup) a lze jej použít pouze pro tiskárny konfigurované v tomto režimu. V souborech PDF je nyní možné tisknout pouze jednotlivé stránky a při tiskových operacích jsou k dispozici také nové možnosti měřítka.

Synchronizace historie prohlížení: Edge více rozšiřuje podporu synchronizace historie prohlížení stránek. Dříve to bylo možné pouze u lokálních dat.

Písma: verze 90 také obsahuje vylepšení ve vykreslování písem.

Všechny změny najdete v oficiálním technickém dokumentu od výrobce. Při používání Edge je ale dobré pamatovat na jednu věc. Podobně jako Chrome v případě Google je i Edge úzce provázán se svou mateřskou firmou, Microsoftem. Synchronizace samozřejmě funguje prostřednictvím účtu Microsoft a Edge zahrnuje i další služby Microsoftu: například vyhledávání je předem nastaveno na Bing, což není zrovna řešení, které by bylo šetrné k soukromí. Lze to ale samozřejmě změnit.

Někteří uživatelé to nemusí řešit, ale ti, kdo by se nechtěli příliš vázat na velké technologické společnosti, jsou zde na špatné adrese. Pro ně by bylo lepší alternativou zvolit jiný z prohlížečů, jako například Brave, Vivaldi nebo Tor, a v případě vyhledávání například k osobním datům šetrnější DuckDuckGo.

Na Edge ale není nutné se zlobit moc dlouho. Prohlížeč je opravdu dobrý a představuje slušnou alternativu k nejvíce používanému Chromu a dlouhodobě oblíbenému Firefoxu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.